Cena ropy spadla pod 50 dolarů. Táhne dolů americké akcie
PROPAD CEN ROPY
Světové ceny ropy pokračují v poklesu. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) poprvé od dubna spadla pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel. Severomořská ropa Brent sestoupila pod hranici 52 dolarů za barel na nové pětileté minimum.Trh dál sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce. Pokles cen ropy táhne dolů také americké akcie.
Jenom v pondělí zlevnil barel Brentu o více než tři dolary, což představovalo ztrátu o téměř šest procent. V úterý Brent zatím ztrácí zhruba tři procenta. Během dne jeho cena klesla až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Kolem 10:45 SEČ Brent ztráty částečně stáhl, prodával se zhruba za 51,30 USD za barel a proti pondělí ztrácel 1,80 USD.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, v úterý propad prohloubila. Cena přitom klesla až na 48,47 USD za barel, nejníže od dubna 2009. Později se cena stabilizovala, oproti pondělí je ale barel WTI stále levnější o půldruhého dolaru.
Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.
Levná ropa znervózňuje investory
Mezi investory roste nervozita, že za vývojem na trzích může být něco víc než převis nabídky nad poptávkou; mohl by prý naznačovat i slábnoucí globální ekonomiku.
"Čím níže ceny ropy jdou, tím víc to na trzích upevňuje názor, že to je možná více problém na straně poptávky než na straně nabídky," sdělil podle agentury AP Burt White ze společnosti LPL Financial.
K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.
Někteří ekonomové očekávají, že levnější ropa pomůže zvýšit kupní sílu spotřebitelů a podpořit globální ekonomiku. Propad cen ropy, která od června ztratila zhruba polovinu hodnoty, ale vyvolává i obavy z deflace.
Čtěte také: Levná ropa podlomila Sověty. Složí teď šejkové Putina?
Tlak na komodity obchodované v dolarech, jako je ropa, zvýšila i silnější americká měna. Euro vůči americkému dolaru nejdříve sestoupilo až na téměř devítileté minimum 1,18605 USD. Později se ustálilo lehce pod psychologicky důležitou hranicí 1,2 USD se ztrátou skoro půl procenta.
Na propadu se podepsala politická nejistota v Řecku a obavy z možného odchodu této země z eurozóny. Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši hlavních zahraničních měn, se naopak vyhoupl až na 91,775 bodu, tedy nejvyšší úroveň od prosince 2005. Později zisky zmírnil, stále ale přidával zhruba 0,3 procenta.
V USA pociťují propad cen ropy i krizi eura
Na amerických akciových trzích se propad cen ropy projevil v pondělí. Jejich širší zažil nejhorší den za téměř tři měsíce. Trh také reagoval na obavy ohledně evropské, potažmo světové ekonomiky. Euro na devizovém trhu v pondělí kleslo na téměř devítileté minimum k americkému dolaru.
Čtěte také: Euro je vůči dolaru nejslabší za devět let
Dow Jonesův index v závěru klesl o 1,86 procenta na 17.501,65 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,83 procenta na 2020,58 bodu a zaznamenal největší pokles od 9. října poté, co během dne oslaboval až o necelá dvě procenta. Index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na 4652,57 bodu se ztrátou 1,57 procenta.
Největší ztráty vykazovaly akcie energetických firem, takže energetický sektor jako celek utrpěl ztrátu zhruba čtyři procenta. Byl to pro něj největší celodenní propad od loňského 28. listopadu.