Léčba novoroční kocoviny. Lékaři doporučují speciální léky

POSILVESTROVSKÁ PRVNÍ POMOC

Léčba novoroční kocoviny. Lékaři doporučují speciální lékyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Novoroční kocovina. Zažil ji asi každý a každý ji někdy řešil zapitím pilulky proti bolesti. Prášků tlumící bolest hlavy je volně dostupných na trhu velké množství a prodávají se po milionech. Odborníci přitom upozorňují, že v kombinaci s alkoholem je jejich zpracování pro játra velkou zátěží. Lidé mají proto sahat spíše po speciálních lécích. Deník ECHO24.cz připravil přehled nejběžnějších léků užívaných na kocovinu i rad, jak jí předejít.

Ibuprofen, kyselina acetylsalicylová nebo paracetamol. Účinné látky, po kterých lidé ve snaze zahnat bolest hlavy, teplotu nebo zánět nejčastěji sahají, se v lékárnách objevují pod nejrůznějšími obchodními názvy. Fungují tak, že zamezí vzniku látek zprostředkovávající bolest, působí na centra v mozku regulující teplotu či na oblasti podílející se na tvorbě zánětu.

Léky na bolest se vyrábějí běžně ve formě tablet, časté jsou ale také substance v prášku nebo šumivé tablety, které se rozpustí ve sklenici vody a mají rychlejší nástup účinku. Při jejich nadměrném užívání může ale dojít k problémům s trávením, zejména pak k tvorbě žaludečních vředů.

Ibuprofen

Léky s účinnou látkou Ibuprofen patří mezi nejoblíbenější. V lékárnách jsou dostupné například v podobě růžových pilulek značky Ibalgin, které v několika variantách vyrábí původem český farmaceutický gigant Zentiva. Do lékáren každoročně putuje podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL) téměř jeden a půl milionu různých balení tablet.

Stejnou účinnou látku obsahuje například také Brufen od americké firmy Abbott, Apo-Ibuprofen od kanadského Apotexu nebo Ibumax od finského Vitabalansu. Dodávky těchto léků se pohybují už ve statisících, v případě Ibumaxu pak v desetitisících ročně. Jejich vyšší spotřeba pak může způsobovat trávicí potíže. Cena balení prášků s ibuprofenem se podle online srovnáče cen Heureka pohybuje okolo 30 až 150 korun.

Kyselina acetylsalicylová

Obchodní názvy s danou léčivou látkou představují například Aspirin nebo Acylpyrin. Na pulty lékáren a do dalších zdravotnických zařízení se ročně dostávají až statisíce balení, za které zákazníci zaplatí od 50 do 300 korun.

Paracetamol

Paralen od Zentivy, který s více než milionem a půl balení prášků ročně představuje nejčastěji distribuovaný lék nebo třeba Panadol vyráběný jednou z největších farmaceutických firem na světě GlaxoSmithKline. Cena? 20 až 170 korun. Léky s paracetamolem mají oproti jiným práškům proti bolesti méně nežádoucích účinků na trávicí systém, neúčinkují však proti zánětu, určeny jsou pouze na bolest či proti teplotě.

Kombinace látek

Běžně k dostání jsou i léky, které jednotlivé účinné látky kombinují. Obsahují často paracetamol, kofein, který zvyšuje účinek léčiv nebo vitamin C na podporu imunitního systému. „Favoritem v žebříčku je Ataralgin, v těsném závěsu je Valetol a pak s poměrně velkým odstupem Nalgesin a top 5 uzavírají Saridon a Miralgin. Dá se říct, že nejprodávanější jsou balení v objemu 20 až 30 tablet, dvacítky jsou vůbec nejžádanější,“ komentoval pro deník ECHO24.cz Michal Petrov, mluvčí sítě lékáren Dr. Max.

Lékárníci na kocovinu doporučují spíše speciální léky

„Nejčastěji se na bolest hlavy prodává Paralen a Ibuprofen. Na kocovinu jsou ale speciální prášky, takže pak doporučujeme tyhle léky, kterých je mnoho,“ řekla deníku ECHO24.cz lékárnice z pražské lékárny U Černého orla.

„Pokud jde o přípravky vysloveně spojené s následky pití alkoholických nápojů, stále více lidí si zvyká na „prevenci“, takže roste meziročně poptávka po kapslích Anti-Ethanol 07, který zlepšuje schopnost organismu vyrovnat se s kocovinou. Musí se ale užít před pitím. Pro situace „ex post“ jsou stálicí na trhu přípravky Vyprošťovák a Samaritan,“ doplnil Petrov z Dr. Max.

„Babské“ rady

Podle lékárníků je potřeba dodržovat doporučené denní dávky a prášky se stejnými účinnými látkami nekombinovat. Obecně pak platí, že po náročném večírku se má pít hodně tekutin a nekonzumovat kávu, která organismus dehydratuje. Dobré je dát si po konzumaci alkoholu ještě před spaním sklenici obyčejné vody.

Pokud člověk nechce během kocoviny hned sahat po prášcích, podle odborníků zabírá i třeba šálek černý čaje s medem a citrónem nebo čaj mátový a zázvorový. Ulevit od bolesti může i do několika minut. Zabírá i česnečka nebo horká voda s cukrem a citrónem. Ideální je na kocovinu také dostatek spánku, sprcha a procházka na čerstvém vzduchu.

Čtěte také: Miliardový byznys. Vláda chce omezit reexport léků

Evropa přešlapuje na geneticky modifikovaném rozcestí

Novou nadějí v léčbě plicní rakoviny – imunoterapie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články