Horolezec Jaroš medaili nedostal. Aspoň nemusel nikomu lézt ‚pod záda‘
UDÍLENÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ
O českém horolezci Radku Jarošovi se hovořilo jako o jednom z možných laureátů státního vyznamenání. Pokořitel všech osmitisícovek nicméně medaili Za zásluhy během středečního ceremoniálu z rukou Miloš Zemana nepřevzal, prezident mu ji neudělil. „Prostě raděj vrhá koulí a honí mičudu“, napsal na svém Facebooku Jaroš, který si více cení jiných ocenění, kvůli kterým nemusí nikomu lézt „pod záda“.
„Daj li, či nedaj li mi medaili...Nedal :). Prostě raděj vrhá koulí a honí mičudu,“ napsal den po udílení státních vyznamenání na svůj Facebook Jaroš. Reagoval tak na fakt, že mu prezident Zeman neudělil medaili Za zásluhy, kterou letos z řad sportovců získala koulařka Helena Fibingerová a bývalý fotbalista Pavel Nedvěd. O Jarošovi jako pravděpodobném kandidátovi na státní vyznamenání se před udílením hovořilo. Na medaili Za zásluhy ho navrhovali poslanci.
Daj li, či nedaj li mi medaili...Nedal :-) Prostě raděj vrhá koulí a honí mičudu. Ale dostal jsem jiný ocenění. Tam...
Posted by Radek Jaroš on 29. říjen 2015
Nepřímo ve svém příspěvku také vyjádřil názor na udílení státních vyznamenání. „Ale dostal jsem jiný ocenění. Tam kde není potřeba lézt nikomu do zad. Teda pod záda,“ pokračoval Jaroš. Český horolezec totiž obdržel ocenění v rámci mezinárodního festivalu film a dokumentů se sportovní tematikou SPORTFILM LIBEREC za snímek o dobývání Annapurny.
Předávání státních vyznamenání při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa se letos opět neslo v duchu kontroverze. Mezi pětatřiceti vyznamenanými byla řada osobností z řad komunistů či spolupracovníků StB či umělců spjatých s bolševickým režimem, jako je například bývalý komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman starší, či herečka Jitka Frantová Pelikánová, která měla donášet na české divadelníky, a také řada Zemanových přátel a podporovatelů.