‚Absolutní pravda.‘ Okamura sdílel výmysl o Werichovi, pak jej stáhl
'Nejsem na Facebooku, jsem v posilovně'
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura znovu překvapil. Na svém facebookovém profilu totiž v sobotu večer zveřejnil údajný citát Jana Wericha, kde oblíbený umělec přirovnává nacisty k „mohamedánům“. Tento citát se přitom na internetu objevil už před několika týdny a podařilo se jej prokázat jako nepravý.
Údajný Werichův citát, který před několika týdny probudil silné emoce na sociálních sítích, se na Okamurově profilu objevil v sobotu večer. Český dramatik a spisovatel ve smyšleném citátu přirovnává nacisty k „mohamedánům“ a varuje před tím, že tito „mohamedáni“ budou chtít zakázat jitrnice, pivo a sukně. Na Facebooku Tomia Okamury byl smyšlený citát uveden jako „absolutní pravda“.
Lidé v komentářích však brzy začali poukazovat na to, že Jan Werich podle dostupných informací nikdy nic podobného neřekl a že se jedná o hoax, který se už před několika týdny podařilo vyvrátit. Po necelé hodině příspěvek z Okamurova Facebooku beze stopy zmizel a místo něj se objevila fotografie, kde kontroverzní politik pózuje s nejstarší občankou České republiky.
Samotný Okamura později smazání příspěvku vysvětlil tím, že došlo k nedorozumění v jeho týmu. „To jsem nezveřejnil já, ale jeden z několika správců mého profilu, a po upozornění od druhého správce mého profilu byl příspěvek odstraněn. Nepřeceňujte mě, na správu Facebooku mám kolegy a jsem rád, že vzájemná kontrola ihned zafungovala,“ sdělil Okamura serveru ECHO24.cz
Na svoji obhajobu zároveň uvedl, že se v dotyčné době vůbec nenacházel u počítače: „Já trávím dnešní večer jiným způsobem než na Facebooku, jsem v posilovně.“
Smyšlený citát, který měl Jan Werich pronést ve vysílání Českého rozhlasu na podzim 1938, se na internetu objevil začátkem listopadu, když ho zveřejnil recesista, který na Facebooku vystupuje jménem hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Citát se záhy začal šířit po síti a během několika dní ho sdílely tisíce lidí. Kromě jiných ho tehdy sdílela i právnička Klára Samková, za což se na ni snesla vlna kritiky.
Čtěte také: Samková se nachytala na smyšlený Werichův citát
Krátce poté, co začal Werichův smyšlený citát vířit emoce na sociálních sítích, začali někteří uživatelé poukazovat na to, že výrok je s nejvyšší pravděpodobnosti smyšlený. Poukazovali například na to, že 23. září 1938, kdy měl Werich svůj výrok pronést, je podezřelé datum, protože přesně v ten den byla v Československu vyhlášena mobilisace v souvislosti s mnichovskou krizí.
Že se jedná o podvrh potvrdil o pár dní později i veřejnoprávní rozhlas. „Český rozhlas prošel svůj archiv, přehled vysílání i noviny a žádné takové prohlášení nenašel. Víme, že Jan Werich ten den měl jiné starosti, neboť vozil vojáky během mobilizace a můžeme s největší pravděpodobností říct, že se jedná o podvrh,“ uvedl tehdy ČRo.