Berlín plánuje stěhování uprchlíků do hotelů. Postel za půl milionu ročně
AZYL JAKO ALL INCLUSIVE
Německá metropole je pod stále větším tlakem migrantů, pro něž hledá jen horko těžko střechu nad hlavou. Berlínský senát (zemská vláda) teď jedná se skupinou investorů o několikaletém pronájmu dvaadvaceti hotelů v hlavním městě, zjistil list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Místo by v nich mohlo najít kolem deseti tisíc uprchlíků. Cena za jedenu postel prý však části úředníků způsobuje bolení břicha, hovoří se o 18 tisících eur za rok (asi 486 tisíc Kč.) a „miliardovém dealu“.
Hoteliéři nabízejí i programy „all inclusive“, o jejich případné ceně ale FAZ žádné informace nepřináší. U příslušných hotelů jde O zařízení se jmény Holiday Inn nebo Wyndham. K daným objektům paří například Hotel Berlin Mitte, Berlin City East a City West.
Pro jejich provozovatele je ubytování uprchlíků atraktivní, protože by jim senát garantoval vytíženost 95 procent. Jinak jsou tyto hotely, jež patří společnosti Grand City Hotels (GCH), kterou vlastní a vedou Izraelci, dle odborníků z branže vytíženy průměrně na 60 až 65 procent.
Mluvčí berlínského senátu byla překvapena, že se jí list FAZ na věc zeptal. Jednání města s hoteliéry jsou totiž dosud tajná. „To není veřejné,“ uvedla. Kvůli zoufalému nedostatku ubytovacích kapacit a kritizovanému chaosu kolem uprchlíků by ale byznys s hotely berlínské zemské vládě umožnil si alespoň trochu vydechnout. Roste také nespokojenost ze strany občanů, jimž se mimo jiné nelíbí, že senát pro migranty zatím zabavil padesát sportovních hal.
Někteří úředníci si stěžují, že kolem uprchlíků se rozjel velký byznys. Bez dostatečné kontroly a bez výběrových řízení. Domácí média píší o zneužívání a korupci. Nedávno si třeba město pronajalo pro migranty Best Western Hotel „President“ ve čtvrti Schöneberg. Za metr čtvereční tam platí v přepočtu 500 Kč měsíčně, podle realitních odborníků by byla přiměřená jen polovina této sumy. Navíc město zaplatilo 10,8 milionu korun za výměnu mobiliáře, o kterém se předpokládá, že ho nynější nájemníci poškodí a zničí.
Německé hlavní město praská kvůli přívalům uprchlíků ve švech, od loňska jich tam dorazilo asi 80 tisíc. S dalšími 80 tisíci se počítá letos. Angelika Schöttlerová (SPD), starostka čtvrti Tempelhof-Schöneberg, před několika týdny zveřejnila část plánů, podle nichž vznikne na bývalém letišti Tempelhof jakési městečko ve městě, v němž bude ubytováno kolem sedmi tisíc uprchlíků.
To podle ní znamená nejen postele a střechu nad hlavou, ale „kompletní infrastrukturu“. Tím míní rovněž školu, péči o děti, zdravotnické středisko, velkokapacitní jídelnu, dílny, fotbalové hřiště a další objekty na využití volného času.
Politici a úřady mají nicméně problém s tím, že zástavbu na historickém prostranství zakazuje zákon (ThF-Gesetz), který byl přijat po referendu v květnu 2014. Budoucnost Tempelhofu, jenž ukončil provoz roku 2008 a o který se sváděl letitý boj, je jedním z velkých berlínských témat.