Dienstbierovi úředníci se bouří. Sobotka jim nepomůže
Neklid ve vládní agentuře
Zaměstnanci vládní agentury pro sociální začleňování jsou připraveni vstoupit příští týden do stávky, pokud by jejich agentura měla dál spadat pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle nich hrozí jejich instituci politizace a nebude moci plnit své úkoly. Požádali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o to, aby se zasadil o větší samostatnost a nezávislost agentury. Ten proto ale nevidí důvod a jejich požadavky proto nepodpořil. Dientsbier zašel ještě dál a označil je za absurdní.
Agentura pro sociální začleňování je nyní jedním z odborů úřadu vlády. Je součástí sekce lidských práv, která spadá pod Dienstbierovo „ministerstvo“. Spor mezi agenturou a Dienstbierem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Toho ministr zbavil funkce 16. dubna. Zdůvodnil to porušením pravidel zakázky a Šimáčkovou neochotou diskutovat o reorganizaci agentury. Zmínil ale i to, že Šimáček jako vládní úředník podnikal kroky proti přijetí části vládního návrhu školského zákona či usiloval o vyloučení jednoho ze zastupitelů ČSSD z rady projektu proti nenávisti.
Podle pracovníků agentury právě tyto důvody posilují jejich obavy, „že bude pokračovat politizace agentury“. To by jí prý bránilo plnit úkoly v projektech, které mají zlepšit situaci ve městech a obcích s ghetty. Jednání s Dienstbierem a jeho náměstkyní Martinou Štěpánkovou o budoucnosti a fungování agentury prý neměly „uspokojivé výsledky“, zaměstnanci proto vyzvali Sobotku, aby se zapojil do jednání o autonomii a nezávislosti agentury na ministrovi pro lidská práva.
Pokud by se nynější stav nezměnil, jsou pracovníci připraveni začít stávkovat. Zatím jsou od 29. dubna ve stávkové pohotovosti, zprávu o ní zveřejnili 4. května v noci. Kdyby agentura autonomii nezískala, její „vedení a další klíčoví pracovníci“ by nemohli nést odpovědnost za závazky a podali by výpověď, stojí v prohlášení.
Sobotka: Autonomie agentury nezajistí efektivní zvládání úkolů
Premiér Sobotka ale jejich požadavek nepodpořil. Samostatnost agentury a její vyčlenění z pod úřadu vlády podle něj není nutné k tomu, aby efektivně plnila své úkoly a „pomáhala lépe, než se jí to dařilo v minulých letech“. Souhlasí i se změnami ve vedení a doufá, že vládní agentura pro sociální začleňování bude nyní fungovat lépe než v minulosti.
Sobotka zároveň řekl, že sice respektuje právo odborářů protestovat, ale do personálních otázek, které jsou v kompetenci ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, podle něj nemohou mluvit. „Odbory mají právo protestovat, pokud se jim něco nelíbí, ale nemohou nahrazovat personální rozhodování členů vlády neb kohokoliv jiného ve státní správě,“ poznamenal Sobotka.
Zaměstnanci musí zvolit mezi prací a výpovědí, vzkázal Dienstbier
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier označil požadavky pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování za absurdní. Zaměření agentury prý měnit nehodlá. Podle něj by se měli pracovníci „nejlépe hned“ rozhodnout, zda chtějí v nynější práci pokračovat, či zda podají výpověď.
„Pokud nebudou zaměstnanci úřadu vlády akceptovat to, co jim jako úředníkům bude uloženo, dojde k dalším změnám,“ řekl v úterý ministr na setkání s novináři s tím, že se nenechá tlačit do kouta. Úředníci podle jeho slov nebudou určovat své povinnosti, svou organizační strukturu a toho, pod kým ji budou vykonávat, dodal Dienstbier.
Ministr chce nabídnout pracovníkům agentury zprostředkovatele pro jednání, který by pomohl situaci uklidnit. Vybral Czeslawa Walka, který před lety v úřadu vlády pracoval pod někdejším ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem a podílel se na vytvoření konceptu agentury.
Dienstbier už dřív řekl, že odvolání šéfa agentury a její změny kvůli služebnímu zákonu ji nemají zlikvidovat, ale posílit. V budoucnu by pro ni měla pracovat stovka lidí, nyní je jich asi sedm desítek. Podle dřívějšího vyjádření ministra a jeho náměstkyně měly z agentury jako jednoho odboru vzniknout zřejmě odbory dva. Jeden by se věnoval práci ve městech a obcích, kde jsou ghetta. Druhý by se soustředil na návrhy opatření ke zlepšení situace i na čerpání peněz z EU.
Nyní agentura působí ve 36 místech, jejich počet by se měl postupně zvýšit na sedm desítek. Z evropských fondů je možné na sociální začleňování získat v příštích letech až 10 miliard korun.