Úniky ze spisů: Od žalobců informace neunikají, tvrdil státní zástupce Ištvan komisi
Úniky z policejních spisů
Vyšetřovací komise k úniku informací, která zasedá již téměř dva měsíce, si v úterý pozvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana nebo ředitel Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Všichni měli za úkol přiblížit poslancům, jak jsou spisy proti úniku informací zabezpečené. Atmosféra na komisi je podle vyjádření jejího člena Radek Vondráčka (ANO) zjitřená. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) podle něj svými výstupy nereprezentuje celou komisi, ostatní členové to však popírají.
Zatímco předseda komise Martin Plíšek přišel na tiskovou konferenci po jednání s poslanci Jiřím Štětinou (ÚSVIT) a Josefem Zahradníčkem (KSČM) a společně prezentovali závěry komise, tak Radek Vondráček (ANO) přišel až po oficiální tiskové konferenci a vyjádřil se novinářům zvlášť.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle Štětiny a Zahradníčka je komise velice pracovitá. „Nevidím ve fungování komise žádný problém. Atmosféra je dobrá, zatím nedošlo k napadání či osočování. I negativní názory jsou normální. Věci, které nás zajímají si vysvětlíme. Se závěry předsedy Plíška nemám problémy, každý z nás má možnost dotazy uvést na pravou míru,“ řekli poslanci po jednání.
Plíšek zdůraznil, že je třeba odlišovat od závěrů komise a od jeho osobních názorů. Poslanec Radek Vondráček to však vidí jinak a v komisi moc dobrá atmosféra není.
Před poslance v úterý předstoupil například premiér Bohuslav Sobotka, který mluvil o tom, jak velkou pozornost vláda v minulosti úniku informací věnovala. „Informoval jsem komisi i o trestním oznámení, které jsem podal ve věci údajných úniků z e-mailové konverzace,“ řekl krátce po výslechu před komisí novinářům premiér Bohuslav Sobotka.
Od žalobců informace neunikají
Dorazil i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který krátce po jednání novinářům řekl, že státní zastupitelství nejsou slabým článkem systému. Odposlechy jsou podle něj nebezpečné a je nutné s nimi bojovat. Státní zastupitelství podle něj poskytuje GIBS, která úniky vyšetřuje, maximální součinnost. „Je na místě přijmout celý soubor opatření a také pořídit srovnávací právní analýzu, jaký je způsob nakládání s informacemi v médiích a jaké jsou povinnosti a práva novinářů. Taková analýza doposud chybí,“ řekl Ištvan.
Poslance podle něj především zajímalo, jak státní zastupitelství vnímá úniky informací a jakým způsobem jsou vyšetřovány, kolik takových úniků GIBS stíhá a zda jsou známy zdroje těchto úniků. Informoval je také o tom, jak státní zastupitelství nakládá s osobními údaji a že existuje několik kontrolních mechanismů.
Kromě potřeby kontrolních opatření by podle Ištvana měla vzniknout také analýza, která se týká zveřejňování různých informací ze spisů v médiích a práv či povinností novinářů. „Je třeba řešit nejen odkud informace uniká, kdo ji zprostředkovává nepovolaným osobám, ale je třeba se i podívat, za jakých okolností mohou být zveřejňovány v médiích,“ uvedl Ištvan. Dodal, že úniky mohou ohrozit třeba právo obviněných na spravedlivý proces.