Úniky z vyšetřování: Ištvan a Bradáčová mohou vypovídat. Zeman musí mlčet

Vyšetřovací komise

Úniky z vyšetřování: Ištvan a Bradáčová mohou vypovídat. Zeman musí mlčetAKTUALIZUJEME 2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Poslanecká vyšetřovací komise k úniku z policejních spisů bude moci vyslechnout vrchní státní zástupce Ivo Ištvana i Lenku Bradáčovou. Ti byli stejně jako ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) již zbaveni mlčenlivosti. Právě ministr ale stále nedal souhlas ke zbavení mlčenlivosti pro nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Je tak jediný, kdo se nemůže ke kauzám zatím otevřeně vyjádřit. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) mluví o obstrukcích ze strany ministra. Pelikán zase o tom, že pro zbavení mlčenlivosti je třeba vážný důvod, který mu zatím Plíšek nepředložil.

Dnes před komisí vypovídal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Mluvili jsme o tom, do jaké míry vláda věnovala v minulosti pozornost otázkám úniku informací z trestních spisů. Informoval jsem komisi i o trestním oznámení, které jsem podal ve věci údajných úniků z e-mailové konverzace,“ řekl krátce po výslechu před komisí novinářům premiér Bohuslav Sobotka.

Celá věc je podle něj aktuálně v rukou policie. „Maily unikly v rámci trestné činnosti. V žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby nebo něčeho, co by souviselo s trestně právními spisy. Takové souvislosti jsou zcela nesmyslné,“ doplnil Sobotka.

Ištvan: Proti odposlechům musíme přijmout opatření

Dalším, kdo před komisi předstoupil byl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který byl teprve včera zbaven mlčenlivosti v kauzách Vidkun, Nečas-Nagyová a Babiš-Přibil. Nahrávkám se však podle něj během výslechu u komise věnoval jen okrajově.

„Poslance především zajímalo, a já jsem jim informace poskytl, jak státní zastupitelství vnímá úniky informací a jakým způsobem jsou vyšetřovány, kolik takových úniků GIBS stíhá a zda jsou známy zdroje těchto úniků,“ řekl po jednání novinářům Ištvan.

Dále řekl, že odposlechy jsou nebezpečné a že je nutné s nimi bojovat. Státní zastupitelství podle něj poskytuje GIBS, která úniky vyšetřuje, maximální součinnost. „Je na místě přijmout celý soubor opatření a také pořídit srovnávací právní analýzu, jaký je způsob nakládání s informacemi v médiích a jaké jsou povinnosti a práva novinářů. Taková analýza doposud chybí,“ doplnil Ištvan.

Předvolání jsou i ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a dva bývalí policisté Stanislav Hájek a Milan Večeřa.

Na příští týden by měl být pozván nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ten však zatím zbaven mlčenlivosti ministrem Robertem Pelikánem nebyl. „Údajně neměl přesně specifikovaný předmět žádosti. My jsme to specifikovali a teď už to pochopili všichni kromě ministra Pelikána. Já si myslím, že je to politicky motivované. Nemůžu si to vykládat jinak, než jako obstrukci z jeho strany,“ řekl pro Echo24 Plíšek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Paradoxně i sám ministr spravedlnosti byl premiérem mlčenlivosti zbaven, a bude tak před komisí vypovídat. On, Lenka Bradáčová a Pavel Zeman jsou pozvaní na příští týden.

Pelikán: Potřebuji slyšet závažný důvod

Robert Pelikán na dotaz serveru Echo24, proč Pavla Zemana mlčenlivosti v kauzách, které komisi zajímají, stále nezbavil, odpověděl, že žádost neodpovídala zákonným požadavků. „Nadvakrát mi nedokázal (Martin Plíšek – pozn. redakce) poslat žádost, která by mi umožňovala posoudit, zda jsou naplněny zákonné důvody pro zbavení mlčenlivosti. Jestli pan poslanec považuje trvání na dodržování zákona za obstrukce, je to smutné,“ uvedl Pelikán.

Dále dodal, že podle zákona může zbavit Zemana mlčenlivosti pouze tehdy, pokud k tomu bude vážný důvod. „Pokud mi bude takový vážný důvod sdělen, samozřejmě rád vyhovím,“ řekl pro Echo24 Pelikán.

Před komisí byl Babiš, Přibil i Chovanec

Již minulý týden před komisí vypovídali policejní prezident Tomáš Tuhý, novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa nebo ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten kritizoval to, že někteří novináři se dostanou k exkluzivním informacím z živých spisů a výslechy poté probíhají za pozornosti veřejnosti.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila, na kterých se bavil s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) o zveřejňování kompromitujících materiálů, mimo jiné mělo jít také o únik z živého spisu Beretta. Babiš nahrávky již dříve označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila.

Babiš i Přibil již před komisí vypovídali. Oba již dříve odmítli, že by někdy měli nějaké živé spisy k dispozici. Předseda komise Martin Plíšek však po jednání z minulého týdne řekl, že jednotlivé výpovědi svědků se neshodují, a proto si některé budou chtít pozvat znovu. Na 29. srpna je tak znovu pozván například Marek Přibil.

Čtěte více: Novináře Přibila si vyšetřovací komise pozve znovu. Možná křivě svědčil, naznačil Plíšek

Komise má za cíl prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Čtěte více: Únik z policejních spisů: vypovídal šéf BIS i Babišův manažer Nachtigall

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články