Stephen Hawking o Brexitu: Británie nedokáže stát proti světu sama

Ohrožení rozvoje vědy

Stephen Hawking o Brexitu: Británie nedokáže stát proti světu samaNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Slavný astrofyzik a profesor Stephen Hawking se čas od času místo k vědě rád vyjádří i k politice. Rodák z britského Oxfordu je zastáncem setrvání Velké Británie v Evropské unii, podle něj by měl tzv. Brexit negativní dopad na rozvoj vědy. Poslední průzkumy zatím ukazují na lehkou převahu zastánců setrvání v EU, kvůli migrační krizi však přibývá sympatizantů Brexitu. Hawking v rozhovoru také označil amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa za demagoga. Informoval o tom The Guardian.

Podle úterního průzkumu deníku The Daily Telegraph je pro setrvání v EU 51 procent Britů, proti je 46 procent respondentů. Podle deníku stoupá počet zastánců Brexitu a to především kvůli rostoucímu počtu migrantů v zemi. Různé výzkumy ukazují odlišná čísla, většina se však shoduje v tom, že převažují Britové, kteří by radši setrvali v Evropské unii. Mezi ně patří i Stephen Hawking.

„Pryč jsou ty časy, kdy jsme mohli stát sami a čelit světu,“ řekl Hawking pro televizi ITV. „Potřebujeme být součástí většího spolku národů kvůli ekonomice i bezpečnosti,“ myslí si astrofyzik, který chce především ochránit vědce a studenty.

„Vidím dva důvody, proč bychom měli zůstat. Za prvé, Evropská unie zajišťuje volný pohyb lidí. Studenti z EU k nám přicházejí studovat, naši studenti zase mohou jet na jiné evropské univerzity. Mobilita studentů podporuje výzkum, přispívá k rychlejšímu předávání znalostí a schopností. Přichází lidé s novými nápady, které vzešly z odlišného prostředí,“ řekl Hawking.

„Druhý důvod je finanční. Evropská výzkumná rada dala britským institucím velké granty, které je rozvíjí nebo podporují výměnu studentů a pedagogů,“ dodal. Jeho vyjádření navazují na prohlášení 150 britských vědců před několika měsíci, kdy urgovali společnost, aby hlasovala pro setrvání v unii. Hawking se tehdy vyjádřil k Brexitu jako ke „katastrofě pro britskou vědu a univerzity“.

Zastánci Brexitu však s vědci nesouhlasí. „Evropská unie vědě vůbec nepomohla – rostou náklady a byrokracie. Například směrnice pro klinická studia způsobila zdvojnásobení nákladů na výzkum rakoviny,“ řekl Matthew Elliot, šéf kampaně Vote Leave podporující Brexit.

Čtěte také: Stephen Hawking a Mark Zuckerberg chystají velký vesmírný projekt

„V dnešní internetové době je přeci směšné, že by referendum mohlo nějak zasáhnout předávání informací mezi vědci,“ řekl Elliot s tím, že se v zemi nacházejí nejlepší univerzity světa a není tak třeba mít strach z odlivu studentů.

Hawking si neodpustil ani poznámku týkající se prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Podle něj je jeho popularita zcela nepochopitelná: „Je to demagog, který může oslovit snad jen jemu podobné.“

Hawking se většinou vyjadřuje k tématu vědy a vědců, jak je však vidět, neskrývá ani své politické názory. Zúčastnil se například akademického bojkotu na protest proti chování Izraelců k Palestincům. Zastal se také asistované sebevraždy u smrtelně nemocných.

Čtěte také: Hawking a 149 vědců varuje před Brexitem. ‚Bude to katastrofa pro vědu‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články