Pokus o puč v Turecku je pro trhy špatnou zprávou
Pokus o vojenský puč v Turecku je pro trhy špatnou zprávou. Krátkodobě i dlouhodobě. Z krátkodobého hlediska vnáší do tureckého politického dění značnou nejistotu. Dlouhodobě pak bude mít nepříznivý dopad, ať už se pučistické síly prezidentu Erdoganovi podaří neutralizovat či nikoli.
Pokud Erdogan pokus o převrat ustojí, čemuž zatím vše napovídá, upevní svoji moc a získá záminku pro rozsáhlé čistky v armádě. Ta přitom představuje brzdu islamizačních tendencí v zemi (resp. strážkyni sekulární ústavy), které sílí zvláště v poslední době, kdy Erdogan zároveň vykazuje rostoucí sklon k autoritářství. Pokud by byl puč úspěšný, hrozilo by vypuknutí občanských nepokojů, neboť Erdogan je populární i širokých vrstev zejména venkovského, chudšího obyvatelstva.
Zmíněné islamizační tendence trhy vnímají nepříznivě, o čemž svědčí propad turecké liry vůči americkému dolaru. Ten probíhal zvláště od poloviny roku 2013 do loňského září. Turecká měna se v té době propadla z hodnot kolem 1,8 liry za dolar na úrovně přesahující tři liry za dolar. Oslabování vlastní měny se v té době, zvláště pak v roce 2015, týkalo i dalších takzvaných rozvíjejících se trhů, mezi něž se Turecko řadí, namátkou brazilského realu, ruského rublu či jihoafrického randu.