Turecko sestřelilo u hranic ruský bitevník. Oba piloti jsou mrtví

Sestřelené letadlo

Turecko sestřelilo u hranic ruský bitevník. Oba piloti jsou mrtvíAKTUALIZUJEME
Okamžik zachycující pád zasaženého bojového letounu. Foto: Printscreen TV
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko sestřelilo v úterý ráno na syrsko-turecké hranici ruský bitevník Suchoj Su-24. Turecká strana tvrdí, že letoun porušil její vzdušný prostor, ruské ministerstvo obrany to odmítá s tím, že se jeho bitevník celou dobu nacházel na syrské straně hranic. Oba piloti se katapultovali, už ve vzduchu je ale zastřelili povstalci na syrské straně hranic, informovala agentura Reuters. Kvůli incidentu se odpoledne sejde Severoatlantická rada.

Turecko tvrdí, že letadlo se pohybovalo minimálně pět minut v tureckém vzdušném prostoru. Turecká armáda prý piloty desetkrát varovala, než letoun sestřelila.

 

Ruské ministerstvo obrany, které potvrdilo, že se jedná o jeho stroj, tuto verzi odmítá. „Ověřujeme okolnosti pádu ruského stíhacího letadla. Ministerstvo zdůrazňuje, že letadlo bylo po celou dobu letu nad syrským územím,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Do turecké operace byly nasazeny stíhačky F-16, ale ruský letoun údajně nakonec sestřelily rakety vypálené ze země.

V provincii Latákíja, kam stroj dopadl, operuje ruská a syrská armáda. Letadlo se zřítilo na vesnici syrských Turkmenů. Trosky letadla zranily několik civilistů na obou stranách hranic.

 

 

Oba piloti se katapultovali. Podle předchozích informací padl jeden z nich do rukou turkmenských ozbrojených složek, po druhém z nich pátraly ruské helikoptéry. Turkmeni později oznámili, že oba piloty zastřelili už ve vzduchu.

 

 

Incident se stal v 9:20 SEČ. Turecký premiér Ahmet Davutoglu odpoledne obhájil sestřelení letadla s tím, že je jejich národní povinností přijmout jakákoli opatření proti komukoli, kdo ohrozí turecký prostor.

Kvůli incidentu bude jednat NATO

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl novinářům, že Moskva považuje incident za vážný, ale že zatím nemá dostatek informací na to, aby z něj bylo možné vyvodit důsledky. Ministr zahraničí Sergej Lavrov později kvůli incidentu oznámil, že ruší středeční cestu do Turecka. Nejostřejší slova pronesl ruský prezident Vladimir Putin. Sestřelení letadla tureckou armádou bude mít podle něj tragický dopad na vztahy Ruska s Tureckem. Incident překročil rámec obyčejného boje s terorismem. Putin to označil za ránu do zad, kterou Rusku zasadili přisluhovači teroristů.

Kvůli sestřelení letounu se uskuteční v 17:00 SEČ mimořádná schůzka Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. Požádala o to sama Ankara, která se vedle Severoatlantické aliance obrátila také na OSN.

Čtěte také: Tisíce mrtvých. Rusové se mstí a vymažou Rakku z mapy

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek označil celý incident za vážné varování. Mezinárodní společenství si musí podle něj sednout k jednomu stolu a domluvit se na společném postupu. V opačném případě rozpory mezi jednotlivými státy budou nahrávat pouze teroristům.

K sestřelení letadla se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. „Je občas vyslovováno podezření, že Turecko neformálně spolupracuje s ISIL, tedy s Islámským státem, a vzhledem k tomu, že ruské letectvo bojuje proti Islámskému státu, tak samozřejmě toto sestřelení se zdá být až příliš radikálním opatřením, které pouze zhorší atmosféru v dané oblasti,“ uvedl Zeman.

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusy, že uplatní veškerá svá práva při obraně hranice. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře, jehož si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo kvůli ruským útokům na pohraniční vesnice.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články