Z Německa začíná jít zase strach, reaguje na kancléřku Klausův institut
KRITIKA MERKELOVÉ
Na návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové ve střední a východní Evropě a její následná prohlášení o migraci reaguje Institut Václava Klause (IVK). Podle ekonoma Jiřího Weigla z IVK její politika není normální a racionální prioritou, pro kterou hledá konsenzus. Námitky svých partnerů jen vyslechne, ale nebere je na zřetel. Z takového Německa jde podle IVK zase strach.
Bývalý vedoucí kanceláře někdejšího prezidenta Václava Klause tak naráží na nedělní rozhovor kancléřky pro televizi ARD, v němž řekla, že Evropa musí najít společné řešení a nejde, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to z humanitárních důvodů nutné.
„Tyto výroky poté, co znovu slyšela zásadní nesouhlas partnerů s nucenou distribucí migrantů, poté, co Britové řekli EU a metodám evropského vládnutí své jasné NE, působí děsivě. Ukazují, že migrační politika kancléřky není normální racionální politickou prioritou, pro kterou se hledá podpora a konsensus,“ píše Jiří Weigl ve stanovisku Institutu Václava Klause.
Merkelová podle něj také nikoho nepřesvědčuje, neargumentuje, námitky svých partnerů pouze mlčky vyslechne, ale žádný zřetel na ně nebere. „Organizované usazování muslimských migrantů napříč Evropou je cíl an sich, který má nějaký vyšší skrytý smysl, nelze o něm diskutovat, musí být pouze za každou cenu prosazen. So oder so,“ uvádí dále Weigl. „Z takového Německa začíná jít znovu strach a nad budoucností EU se stahují temné mraky,“ píše pesimisticky Weigel.
„Uvidí se, jak budou vyváženy jednotlivé části (tohoto řešení),“ řekla mimo jiné Angela Merkelová v rozhovoru pro ARD, což agentura AP interpretovala jako možnost, že by některé země přijaly méně migrantů výměnou za finanční výkupné. Podobný nápad už byl před několika měsíci na stole v Bruselu.