Rusko stojí na prahu recese
Krize v Rusku
Ruská ekonomika v příštím roce klesne o 0,8 procenta, odhadl náměstek ministra hospodářství Alexej Veděv. Rusko by tak poprvé od roku 2009 vstoupilo do recese. Ta bude výsledkem sankcí i třetinového propadu cen ropy.
Pro poslední čtvrtletí letošního roku je ruské ekonomice předpovídán mírný pokles nebo nejlépe stagnace. Pokles v úvodní čtvrtině roku 2015 by přinesl naplnění technické definice recese – dvou kvartálních poklesů ekonomiky v řadě. Původním odhadem ruské vlády přitom byl růst ruské ekonomiky v příštím roce o 1,2 procenta, zhoršení odhadu tedy dosahuje citelných dvou procent.
„Nestabilita ruské ekonomiky se posouvá od strukturální ke geopolitické,“ uvedl Veděv s tím, že hlavním faktorem je propad cen ropy. Ruský rubl v posledních třech měsících proti americkému dolaru oslabil o více než čtvrtinu hodnoty a vyvíjel se nejhůře ze 170 měn, sledovaných agenturou Bloomberg. Dnes ztratila ruská měna další více než procento a oslabila před 52 rublů k dolaru.
Čtěte také: Jednání o South Streamu bude pokračovat, i když je prý mrtev
Odliv kapitálu z Ruska byl po anexi Krymu postupně analytici a ekonomy odhadován pro letošek na 100 miliard dolarů. Aktuální odhady hovoří o 125 miliardách dolarů a zhruba 90 milairdách dolarů pro rok 2015, uvedl Veděv.
Aby Rusko bylo schopno dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, musela by tržní cena ropy Brent, která je pro ruský ropný vývoz nejvýznamnějším benchmarkem, dosáhnout zhruba 100 dolarů za barel. Lednový kontrakt ropy Brent se ale aktuálně pohybuje kolem 72 dolaru za barel.
Inflace v ruské ekonomice dle Veděva letos dosáhne 9 procent a příští rok zpomalí na 7,5 procenta. Řízené oslabení rublu dle Veděva letos inflaci popožene o 2,4 procenta, v příštím roce pak o 3,2 procenta.
Říjnový růst spotřebitelských cen v Rusku byl nejprudší od července roku 2011. Centrální banka od března ve čtyřech krocích zvedla hlavní úrokovou sazbu o celkem 400 bazických bodů, naposled v říjnu z 8 na 9,5 procenta.