Kočičí ofenziva na Twitteru. Belgičané prokázali nadhled
Belgičané během protiteroristického zásahu v Bruselu zaplavili internetovou komunikační síť Twitter fotografiemi a krátkými videi koček. Nečekaně a s humorem tak od nedělního večera reagovali na výzvu policie nezveřejňovat podrobnosti o operaci, během níž bylo zatčeno nejméně 16 lidí.
Nedělní protiteroristický zátah si vynutil uzavření historického centra Bruselu, který byl už předtím ochromen bezpečnostními opatřeními v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži před více než týdnem.
I v tak vážné situaci ale Belgičané osvědčili nadhled a twitterový hashtag#BrusselsLockdown, který původně soustřeďoval tok textových i obrazových informací o protiteroristickém zásahu a policejních uzavírkách, se náhle proměnil v galerii domácích mazlíčků, kteří se podle tvrzení jejich majitelů tvářili podezíravě nebo vystrašeně.
Nevážné fotografie začaly na Twitteru naskakovat poté, co policie požádala média a veřejnost o zdrženlivost při zveřejňování detailů o své operaci.
This, dear outsiders, is how we fight terrorism here. They haven't got a chance! We haz kittens! #BrusselsLockdown pic.twitter.com/sdq1MbrKsz
— Gilles Bordelais (@Gilles_PPDE)
22. Listopad 2015
Kočičky byly zachyceny na často upravených a naaranžovaných snímcích a fotomontážích v nejrůznějších situacích. K vidění tak byli především ozbrojení kočičí hrdinové zasahující proti padouchům, celá elitní žíhaná zásahová jednotka nebo kočka listující v knize s názvem Umění vojenské strategie.
Uživatel @jaycelight na síť umístil fotografii dvou koček, které na sebe vzaly podobu bojových vznášedel z Hvězdných válek. Méně politicky korektní snímky zachycovaly stylizované kočky-teroristy zahalené do muslimských šátků.
Asked not to tweet details of anti-terrorism raids, Belgians tweet things like this instead: #BrusselsLockdown pic.twitter.com/wY1ft3KLUj
— max seddon (@maxseddon)
22. Listopad 2015
„Myslím, že jsem během hodiny viděl víc legračních koček než za celý život,“ komentoval to expert na sociální sítě Mateusz Kukulka. U zrodu myšlenky podle něj stál kameraman nizozemské televize NOS Hugo Janssen, který zveřejnil fotografii svého kocoura. „Místo tweetů o policejní aktivitě v Bruselu sem dávám fotku naší kočky Mozarta,“ uvedl v popisku.
Belgické úřady reakci veřejnosti hodnotily kladně. „Federální prokurátor a policejní služby musejí poděkovat tisku a uživatelům sociálních sítí za to, že brali ohled na potřeby probíhající operace,“ prohlásil mluvčí prokuratury Eric Van Der Sypt.
Well done Belgium, collectively tweeting cat pics during the terror threat is utter brilliance. #BrusselsLockdown pic.twitter.com/6w796g1Qjp
— Dr Paul Coxon (@paulcoxon)
22. Listopad 2015