Zkuste si nejtěžší test na světě. Každý rok uspějí jen dva kandidáti
All Souls College na Oxfordské univerzitě
O této zkoušce se říká, že je nejtěžší na světě. Už více než století je pouze hrstka studentů vybrána, aby zkusila štěstí u přijímacích zkoušek na All Souls College na Oxfordské univerzitě. Každý rok uspěje z padesátky kandidátů jen jeden nebo dva uchazeči. Informoval o tom list The Telegraph.
Zkouška je tak těžká především proto, že se na ni téměř nedá naučit, otázky jsou často velmi abstraktní a uchazeč musí prokázat velkou schopnost souvislé a pádné argumentace. Výhrou je však sedmileté akademické členství (tzv. fellowship) na prestižní All Souls College při Oxfordské univerzitě. Podle listu The Guardian členství s sebou přináší i stipendium ve výši 14 783 liber ročně, univerzita uhradí školné i ubytování.
Těžká je zkouška i proto, že neexistují správné či špatné odpovědi. Uchazeči musí napsat dvě eseje na obecná témata a dvě eseje na otázky ze svého oboru, jde především o humanitní obory. Kromě základního obecného testu společného pro všechny si studenti vybírají test z klasických studií, ekonomie, anglické literatury, historie, práva, filozofie a politiky. U klasických studií se musí studenti kromě esejí ujmout i překladu z řečtiny nebo latiny.
Jak byste odpověděli třeba na následující otázky: Vyhrála dvacáté století pravice, nebo levice? Měli by vězni mít možnost dívat se na televizi? Jak mohou být slova krásná? Dělá korupce rozvojové ekonomiky více efektivní? Máme stále sázet na víru? Jaký je smysl filozofie? Proč byl Hitler hluboce nespokojen s Mnichovskou dohodou? Kdo by měl platit za vzdělání a výchovu dětí? Proč jsou některé africké státy schopné udržet demokracii, a jiné ne? Proč je zdvořilost dobrým tématem pro fiktivní literaturu? Další otázky a ukázky z testů můžete nalézt ve fotogalerii a na oficiálních stránkách školy.
Studenti si musí vybrat dvě otázky ze základního testu a dvě otázky z oborového testu a napsat na ně eseje, na každou ze čtyř esejí mají tři hodiny. Jeden ze zkoušejících řekl listu The Independent, že ti nejlepší kandidáti prokazují velkou znalost svého oboru a dokáží argumentovat pádně a srozumitelně. „Ty nejlepší eseje mají v sobě vždy něco navíc: vtip, důraz na detail a silné argumenty,“ dodal.
Letos poprvé škola upustila od nejobávanější části testu – esej na jedno slovo. Zadávající testu vytáhl z obálky kartičku s jedním slovem – například novost, morálka, voda nebo zázrak – a uchazeči o něm museli napsat za tři hodiny souvislý text. Byla to jediná část zkoušky, kterou měli všichni shodnou.
Podle hlavy All Souls College sira Johna Vickerse měli kandidáti u této části prokázat své mimořádné analytické schopnosti, samostatné uvažování a jasnost v myšlení i ve vyjadřování. Robin Briggs, historik a člen All Souls College, který zkouškou prošel ve dvaadvaceti letech v roce 1964 řekl listu The Guardian, že zkouška jednoho slova je i na Oxford příliš esoterická a kryptická. Doteď na tuto část nevzpomíná rád, v jeho roce bylo oním slovem „nevinnost“.