Příliš levné letenky. Opravdu chybný tarif, nebo jen reklama?

Aerolinky lákají na výhodné letenky

Příliš levné letenky. Opravdu chybný tarif, nebo jen reklama?NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Po Evropě za pár korun, na Blízký východ za několik stovek, přes oceán v řádu tisíců. Podezřele levné letenky se prezentují jako chyby aerolinek v nastavených cenových tarifech. Ročně se jich objeví desítky a zákazníci pak neváhají nakupovat výhodné letenky ve velkém. Ve skutečnosti se však o chybu v ceně vůbec jednat nemusí, ale spíše o povedenou reklamu dopravce. Lidé se totiž musí rozhodovat rychle a bez většího rozmyslu.

„Tak to je mega pecka! Zpáteční letenky ze Stockholmu (ARN) do New Yorku (NYC) nebo Chicaga (ORD) pořídíte už za 114 eur neboli 3080 Kč,“ komentoval nabídku německé aerolinky AirBerlin jeden z akčních serverů zaletsi.cz, které na chyby dopravců návštěvníky stránek pravidelně upozorňují. Suma za danou zpáteční letenku se u letecké společnosti běžně pohybuje okolo 11 tisíc korun.

Hned o den později následovala další „exkluzivní“ chyba v cenovém tarifu, tentokrát se jednalo o let z Barcelony do Sao Paola. V obou případech však portál připojil poznámku, aby si zatím lidé nepořizovali žádné navazující letenky, ani ubytování. „Dejte tomu pár dní, jestli bude tarif uznán, hlavně dopravci kvůli tomu nevolejte,“ poznamenal dále server.

Kromě toho, že zájemce o letenku nemá v žádném případě letecké společnosti na výhodnou cenu upozorňovat, platí v případě chybných tarifů i další pravidla. Zákazník by měl letenku kvůli časové tísni zaplatit ihned, a to kartou, jelikož převod na účet trvá déle. Dopravce totiž vystaví potvrzení o zakoupení letenky až v okamžiku, kdy se mu platba spáruje. Pouhou rezervaci může pak společnost bez problému zrušit, oproti tomu k vracení peněz se tak často neuchyluje.

„Teď dorazilo ‚booked and confirmed‘. Znamená to už něco pozitivního?“ komentuje jeden z uživatelů v online diskuzi. „Škoda, odstavili to jen pár minut před tím, než jsem zaplatil, už to nešlo a pak se ceny zvedly o 300 euro. Chyba opravena,“ píše jiný.

Chybu v ceně dopravce objeví většinou v průběhu desítek minut až několika hodin. Zájemce by se proto neměl rozhodovat příliš dlouho. „Berte to jako loterii – buď to vyjde, a nebo to nevyjde, a vrátí se vám peníze,“ dodává portál zaletsi.cz.

Časový tlak a představa exkluzivity jsou pak často hnacím motorem k tomu, aby si zákazník letenku rychle a bez většího rozmyslu pořídil. Na shromažďovaní informací o aktuálně výhodných nabídkách letenek se u nás kromě zaletsi.cz soustřeďuje také například portál akcniletenky.com nebo cestujemelevne.com.

Skrytou reklamu aerolinky nepřiznají

Otázkou však je, do jaké míry se jedná skutečně o chybný tarif či povedené PR dopravců, ať už skryté, nebo přímé. Spekulují o tom lidé v diskuzních sekcích portálů orientovaných na akční letenky. V úvodu zmíněnou nabídku aerolinka AirBerlin totiž inzerovala i na svých oficiálních stránkách.

„Neměla by to být chyba, ale super promo akce. Na oficiálních stránkách AirBerlin to šlo taky koupit a byla u toho taková zelená fajfka, která označovala časově omezenou nabídku,“ uvedl uživatel v diskuzi na stránce zaletsi.cz. Časově omezené akce dopravcům na web totiž přitáhnou kýženou pozornost a současně se udají zbývající letenky na neobsazené lety.

Nízká suma naláká kromě pravidelných zákazníků i ty, kteří by jinak nikam necestovali. Jedná se přitom posléze o masovou záležitost. „Akční nabídky“ sdílí na Facebooku pravidelně stovky lidí, například jednu z posledních dokonce více než tisícovka.

Chybný tarif? Zapomene se na poplatky

K špatnému nastavení cenových tarifů dochází většinou skrze mechanickou chybu pracovníků aerolinií či chybu systému. Podle odborníků se to může stát hlavně u dálkových letů s přestupy, kdy systém nedopočítá správně cenu za jednotlivé úseky cesty nebo vynechá palivový příplatek či jiné poplatky. Stává se také, že k rozdílům v částce dochází u zahraničních letů při přepočtu kurzu na českou měnu nebo prostřednictvím odlišných cenových politik dopravců pro jednotlivé trhy.

„V minulosti se takové chyby občas objevovaly i u nás, zhruba jednou za dva až tři roky. Na chybu většinou ve velmi krátké době přišel odpovědný analytik cenotvorby. Od doby, kdy ČSA opustily složité systémy cenotvorby, jsme nezaznamenali žádnou závažnou chybu v publikovaných tarifech,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí ČSA Daniel Šabík s tím, že ke změně systému přistoupili zhruba před dvěma lety.

Případy zakoupení letenek za nesprávně nastavené ceny České aerolinky podle mluvčího řešily individuálně. V řadě případů ale prý již vystavené letenky akceptovali. Šabík současně odmítl, že by se jednalo o cílené promo akce. Není vyloučeno, že se v ojedinělých případech chybných tarifů může jednat o druh marketingové akce, nedokážu to ale posoudit. Nicméně ČSA tento druh marketingových nebo PR aktivit nepraktikují,“ dodal mluvčí ČSA.

Lze sehnat i ‚hacknuté‘ letenky

Kromě výhodných letenek v oficiálních akcích a chybných tarifů se na trhu objevují i rizikovější nabídky. Podle serveru fly4free.cz (jehož polský vzor představuje podle ‚odborníků‘ na levné letenky jedničku ve vyhledání akčních nabídek) je možné zakoupit i tzv. hacknuté letenky, tzn. letenky bez palivového příplatku, který často představuje až dvě třetiny ceny letenek.

Tyto typy ale může dopravce bez problému zrušit (a to i během letu) a požadovat zaplacení plné částky za letenku. Jako problematické se podle serveru jeví také „akční“ nabídky malých a krachujících aerolinek.

Čtěte také: Kuvajtské aerolinky nesmí do USA. Nevozily Židy

Vraťte letenky, nejezděte slavit do ciziny, varují Rusy poslanci

Horší než v lokálce. Aerolinky chystají letenky čtvrté třídy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články