Kroužek hanby. Malé děti se zúčastnily drsného kurzu proti šikaně
Stížnost na školu
Netradiční způsob boje proti šikaně zvolila americká střední škola poblíž Pittsburghu. Při novém kurzu pokládal lektor dětem otázky z osobního či rodinného života, v případě usvědčující odpovědi museli dotyční žáci postoupit do kroužku mezi své kamarády. Ti se jim za jejich přiznání sborově vysmáli. Podle vedení školy má kurz žáky odradit od budoucí snahy o šikanování, rodiče dětí jsou ale přesvědčeni o nevhodnosti podobné snahy a na školu podali stížnost. Informovala o tom televize CBS.
Střední škola West Allegheny poblíž amerického Pittsburghu přichystala pro své žáky nový projekt pojmenovaný Laskavá dílna. Součástí kurzu určeného pro třináctileté děti bylo pokládání nepříjemných otázek, zaměřených zejména na sociální situaci v rodině dětí. Lektor kurzu se dětí ptal například na to, zda měli někdy v rodině nouzi o peníze, jestli není některý z příbuzných homosexuál nebo na příslušnost k přistěhovalecké komunitě.
V případě, že dítě odpovědělo na jednu ze zmiňovaných otázek kladně, muselo si stoupnout doprostřed kroužku utvořeného jeho přáteli. Ti proti němu pak na pokyn vyučujícího spustili krátkou salvu smíchu či urážek. Když vedoucí kurzu uznal posměch za dostatečný, nechal často plačící dítě vystoupit zpátky do kolektivu a položil novou osobní otázku.
„Našim dětem to ohromně ublížilo. Nikdy bych od školy neočekávala, že se bude třináctiletých žáků ptát, zda jsou jejich rodiče ve vězení, homosexuálové anebo ve finančních potížích. Jak to teď chtějí vyučující napravit,“ ptala se matka jednoho z dětí Marie-Noelle Briggsová.
Někteří rodiče si dokonce stěžují, že jejich děti trpí po absolvování dílny psychickými problémy a rozhodli se na školu podat stížnost. Zástupci West Allegheny i tak doufají, že vzájemné neshody s rodiči se mohou hladce vyjasnit. V souvislosti s tím už dokonce pozvali všechny rodiče ke schůzce s ředitelem a vedoucím kurzu.
„Za naším rozhodnutím uspořádat tento projekt si nadále pevně stojíme. Jsme ale připraveni jednat s rodiči zmiňovaných dětí. Musíme společně najít cestu, jak bojovat proti velmi závažnému problému šikany na školách,“ prohlásila předsedkyně školní rady Debbie Mirchová.
Vedení střední školy navíc argumentuje tím, že podobné projekty už se před časem uskutečnily i na jiných školách v okolí. Program kurzu navíc prý přesně odpovídá pokynům autorů z neziskové Public Allies Pittsburgh. Předsedkyně této organizace se ovšem od jakéhokoli zapojení do této kauzy distancovala s tím, že dílna nebyla původně vůbec určena pro malé děti.