BBC: Litviněnka možná zabili až na třetí pokus

Smrt na přání Kremlu

BBC: Litviněnka možná zabili až na třetí pokusNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský soud v úterý zahájil veřejné vyšetřování smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006. Z jeho zabití je obviňována Moskva, která to ale rezolutně odmítá. Podle pátrání reportérů BBC je možné, že se vrahům povedlo Litviněnka zabít až na třetí pokus. U soudu se navíc ještě objevila informace, že mohl být otráven ne jednou, ale dvakrát. Průběh a závěry vyšetřování mohou ještě více poškodit vztahy Ruska a Británie, které jsou již tak napjaté kvůli krizi na Ukrajině. 

Vyšetřovatelé podle listu obdrželi záznamy elektronické komunikace mezi hlavními podezřelými od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Záznamy sice nelze použít u soudu, podle novinářů ale dokazují, že Litviněnkova smrt byla "státem nařízenou vraždou" ze strany Moskvy. 

Veřejné vyšetřování týkající se smrti třiačtyřicetiletého muže začalo poté, co ho loni na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle Mariny Litviněnkové klíčové. 

Politici mohli o vině Ruska vědět už dlouho

Podle The Daily Telegraph záznamy od NSA jasně ukazují na Rusko a na jeho podíl na Litviněnkově vraždě. Deník dovozuje, že právě díky těmto informacím si zřejmě britští politici byli od začátku jisti svou verzí, když ze smrti ruského emigranta veřejně obvinili Moskvu. 

Britští novináři prý mají k dispozici i audionahrávku samotného Litviněnka, na níž hovoří o svém soukromém vyšetřování vazeb ruského prezidenta Vladimira Putina na zločinecké prostředí. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům velmi nepohodlnou. 

Také britský soudce Robert Owen, který má Litviněnkovu kauzu na starosti, nedávno uvedl, že má k dispozici jasné důkazy o zapojení Ruska. 

Veřejné vyšetřování, ale za zavřenými dveřmi

Většina takzvaného veřejného vyšetřování se uskuteční za zavřenými dveřmi, aby před soudem mohli svědčit členové tajných služeb a mohli se zkoumat tajné dokumenty. Vyšetřování podle agentury AFP potrvá nejméně dva měsíce. 

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii a podle BBC přijal britské občanství a pracoval pro britské tajné služby MI6. Na podzim 2006 se sešel s dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel 23. listopadu. Podle dosavadních vyšetřování byl otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty. 

Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového, ale řádné důkazy nepředložily. Britský deník The Daily Telegraph minulý týden uvedl, že britské úřady získaly již před lety od americké rozvědky informace, které potvrzují, že za Litviněnkovou smrtí stála Moskva. 

Čtěte více: Za vraždou Litviněnka stál Kreml. Britové mají nové důkazy

                  Rusové točí o vraždě Litviněnka. Scénář psal podezřelý Lugovoj

                  Podezřelý z vraždy Litviněnka má v ruské TV pořad o 'zrádcích' národa

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz