Němci tlačí na banky: Otvírejte účty běžencům bez dokladů
Uprchlická krize ovlivňuje bankovní sektor
Uprchlíci, kteří v posledních měsících přišli do Německa, mají problém otevřít si bankovní účet. K tomu jsou totiž potřeba osobní doklady, které běženci často nemají, protože je buď ztratili nebo zahodili. Německé úřady nyní tlačí na banky, aby uprchlíkům bankovní konta otevírala, i když potřebné dokumenty nemají.
Německý bankovní dohled (Bafin) kvůli tomu zmírnil kritéria pro otevírání bankovních účtů. Podle německých bank to nicméně stojí proti mezinárodním pravidlům pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
O tom, že mají uprchlíci problém otevírat si v Německu bankovní účty, i přesto že Bafin kritéria pro otevírání kont běženci zmírnil, informovala německá tisková agentura DPA. Podle ní banky nepostupují podle předpisu vydaného na konci srpna. V něm je uvedeno, že pro otevření konta stačí úřední doklad o povolení k pobytu na přechodný čas, pokud je s fotografií, na hlavičkovém papíře německého cizineckého úřadu a s podpisem úředníka.
Zvláště velké německé banky se ale takovému postupu při otevírání účtů brání a odvolávají se na omezený manévrovací prostor. V rámci boje proti praní peněz a financování terorismu musí cizinci, kteří si chtějí založit bankovní účet, předložit cestovní pas a nebo jiný úřední dokument totožnosti, píše DPA.
Pokud si chce v České republice cizinec otevřít účet, musí podle Air Bank předložit dva doklady totožnosti, jedním z nich bývá většinou cestovní pas nebo Průkaz k povolení k pobytu, dalším pak například řidičský průkaz. Uprchlíci nicméně často nemají vůbec žádný doklad totožnosti, takže se mohou vydávat ta kohokoliv.
Velké banky se brání, malé ustoupí
Největší německá banka Deutsche bank a její odnož Postbank nepovažují doporučení, které Bafin vydal, vůbec za dostatečné. Neuspokojuje podle jejich slov mezinárodní předpisy o identifikaci obchodních partnerů, které musí banky dodržovat a které Bafin nemůže měnit nebo nahrazovat. Stejný postoj zastává také Svaz soukromých bank, v němž mají velké bankovní ústavy oporu.
Rozhodnutím Bafinu se podle DPA budou ale řídit další typy německých bank, jako jsou lidové banky či spořitelny. Ty nicméně zase upozorňují, že majitel konta by měl mít trvalé bydliště s poštovním směrovacím číslem, což uprchlíci opět často nemají.
Opatření vydané Bafinem je podle DPA dočasné a bude platit jen asi do první čtvrtiny následujícího roku. Spolková vláda má totiž v plánu prosadit, zákon, který bude k uprchlíkům přívětivější. Bude v něm totiž uvedeno, že právo na bankovní konto mají i uprchlíci a bezdomovci.
Podle DPA bude zákon v souladu se směrnicemi EU. Navíc z něj vyplývá, že od září 2016 se bude v rámci celé EU považovat upírání tohoto právě oběma těmto skupinám osob za diskriminační.