Peníze za panenství? Speciální stipendium určené dívkám
Neposkvrněné studentky
- Echo24,
- ,
Šestnáct studentek v jihoafrickém okrese uThukela obdrží od místního zastupitelstva speciální školní stipendium. Důvodem pro předání peněz tentokrát ale nejsou vynikající studijní výsledky. Na odměnu mají dívky nárok jen proto, že se zavázaly udržet si do konce studií panenství. Na neobvyklou finanční podporu, o které referoval deník Metro a televize CNN, už reagovala i celostátní vláda.
V rámci zrovnoprávnění pohlaví ve školském systému Jihoafrické republiky se starostka uThukela rozhodla vyplatit několika studentkám místní vysoké školy nespecifikovanou finanční částku. Šestnáct z celkem 113 odměněných studentek se ale pro získání stipendia přihlásilo k poněkud zvláštnímu závazku.
Zmiňované dívky musely ještě před rozhodnutím o přidělení finanční podpory podstoupit dva testy panenství. Stejný proces navíc musí absolvovat pokaždé, kdy se vrátí do školy po delší dovolené. Slib sexuální zdrženlivosti platí pro studentky až do konce studií, pokud svůj závazek poruší, budou nuceny celou částku vrátit zpět.
Jednou z dívek, která má na stipendium nárok, je 18letá Thubelihle, které ale přátelé říkají Thube. Thube již brzy odjede ze svého domova do autobusem šest hodin vzdálené Pretorie, aby zde studovala na univerzitě. Její rodina je chudá, školné pro dceru by si nemohla dovolit. Finančně jim proto vypomůže právě okres uThukela.
,,Je to moje rozhodnutí,“ vysvětluje Thube svůj nárok na stipendium. ,,Držíme se stranou od kluků, protože chceme dosáhnout svých cílů. Je mi osmnáct, nemám děti. Musím tvrdě studovat, abych dobyla svět,“ dodává. Je smířená s tím, že aby se ověřilo její ,,oprávnění“ na stipendium, bude každé prázdniny podstupovat vyšetření prováděné staršími ženami ve vesnici.
Schopnosti na úkor panenství
Mluvčí uThukelské vlády Jabulani Mkhonza tvrdí, že cílem podobných stipendií je podpora ženských studentek na školách. „Dívky mohou díky našemu stipendiu zůstat déle čisté a nezasažené sexuální aktivitou. Navíc se pak jistě mnohem lépe soustředí na svá studia,“ prohlásil.
Její slova ale vyvolala v Jihoafrické republice bouřlivé reakce. Kritici obviňují autorku stipendia ze sexismu. ,,To stipendium podporuje stereotypy. Můžete ho získat jen na základě toho, jestli jste panna, ne na základě vašich schopností,“ argumentuje Javu Baloyi z Komise pro rovnost žen a mužů. Podle něj existují lepší způsoby, jak získat vzdělání.
Proti netradičním kritériím pro udělení stipendia už se ozvalo několik jihoafrických organizací na podporu ženských práv. Sexuální život podle nich nemá vůbec nic společného s kvalitou jejich studia. Na kauzu už reagovalo i jihoafrické státní oddělení pro ženské otázky.
„Samozřejmě nepodporujeme nic, co by mohlo podkopávat ženská práva. Pokud jsou tato fakta o stipendiích pravdivá, spojíme se s tamní vládou a budeme celou věc řešit,“ prohlásila mluvčí odboru Charlotta Lobeová.
Předčasné porody a HIV
Autorka projektu, starostka uThukela Dudu Mazibuková, si ale za svým nápadem pevně stojí. ,,Ti kritici ale žádné jiné řešení nenabízí,“ namítá. Sama otěhotněla na střední škole a nechce, aby něco podobného potkalo další dívky.
Podle statistik vykazuje provincie KwaZulu-Natal, do níž okres uThukela patří, nejvyšší počet nezletilých matek v JAR. Až 26 tisíc dětí se narodilo matkám ve věku od 15 až 19 let. Některé z rodiček byly dokonce ještě mladší.
Nově zavedená finanční odměna má navíc i mnohem ambicioznější cíl. Díky většímu počtu panen mezi mladými dívkami by chtěla snížit počet lidí infikovaných virem HIV. Právě Jihoafrická republika totiž se svými 6,3 miliony infikovanými pacienty patří ke špičce světového žebříčku.