Turecká opozice chce u ústavního soudu napadnout popřevratové dekrety
MARNÝ BOJ?
Šéf největší opoziční strany v Turecku chce u ústavního soudu napadnout dekrety vydané v zemi po červencovém pokusu o puč. Na základě těchto dekretů přišlo o práci několik desítek tisíc lidí, včetně tisíců učitelů. Podle předsedy Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua se vláda dopustila řady nespravedlností, napsal turecký deník Hürriyet.
Oznámení šéfa CHP přichází několik dnů poté, co bylo jedním z dekretů minulý týden propuštěno na 12.000 učitelů kvůli údajným vazbám na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). „Pokud jsou někteří z učitelů přímo napojeni na PKK, pak je postavte před soud a vyhoďte z práce až tehdy, budou-li uznáni vinnými,“ obrátil se Kiliçdaroglu na vládu prostřednictvím listu Hürriyet.
Turecká vláda vydává dekrety již několik týdnů na základě toho, že v zemi platí od července výjimečný stav. Ten byl vyhlášen na tři měsíce v reakci na pokus o státní převrat z 15. července. Prvním dekretem bylo nařízeno uzavřít více než 1000 soukromých škol a byla prodloužena na 30 dnů doba, po kterou může být osoba zadržována ve vazbě bez vznesení obvinění. Tento jediný dekret se CHP u ústavního soudu napadnout nechystá.