Kremelská sestava: Mynář bez prověrky, Nejedlý z Lukoilu

Kdo jednal s Putinem

Kremelská sestava: Mynář bez prověrky, Nejedlý z LukoiluNOVÉ 1
Domov
Monika Zavřelová
Sdílet:

Osazenstvo delegace Miloše Zemana při sobotní schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zvedlo vlnu kritiky. Zatímco vedle Vladimira Putina seděl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov, Zeman měl po boku kancléře Vratislava Mynáře a svého poradce, jinak jednatele společnosti LUKOIL Aviation Czech Martina Nejedlého. Ten měl být schůzce přítomen kvůli české pětimiliardové pohledávce z výstavby elektrárny v Rusku. Paradoxem je, že Nejedlého společnost je v současné době ve sporu se státem o 27,5 milionu.

„Je běžné, že si s sebou prezidenti berou své poradce nebo kancléře. Zde je spíše nestandardní, že právě tento člověk je poradcem pana prezidenta,“ řekl pro deník ECHO24.cz bývalý český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Pochyby vyjadřuje i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda: „Při vlastním setkání prezidenta Zemana s Putinem nemají být přítomni zástupci soukromých firem. Stejně jako premiér Sobotka neměl lobbovat za českou firmu u Angely Merkelové, nemají být lobbisti tohoto typu v delegaci prezidenta.“

Sám Zeman zdůvodnil přítomnost Martina Nejedlého na schůzce tím, že je jeho externím poradcem pro energetiku a zároveň autorem expertízy, kterou Zeman Putinovi předložil kvůli pětimiliardové pohledávce, kterou Rusko má vůči české společnosti PSG z výstavby paroplynové elektrárny na severu Ruska.

Společnost LUKOIL Aviation Czech, jejímž je Nejedlý jednatelem, je ve sporu se Státní správou hmotných rezerv (SSHR) kvůli smlouvě na obměnu zásob leteckého petroleje. Společnost tehdy údajně odebrala ze strategického zásobníku petrolej za 275,6 milionu korun, zpět prý ale vrátila necelou polovinu. SSHR jí proto uložila pokutu, jejíž uhrazení ale Lukoil odmítá. Žaloba je podle Nejedlého společnosti protiprávní a nárok je promlčený.

Čtěte více: Putin Zemana pochválil za politiku a vytkl mu kouření

Kromě účasti Nejedlého ale mnozí upozorňují i na další zvláštnost týkající se sobotní s schůzky prezidentů. Třeba fakt, že Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který byl u jednání s Putinem, stále ani po dvou letech na Hradě nemá bezpečnostní prověrku.

Kde zůstal Remek?

Naopak setkání nebyl přítomen český velvyslanec v Rusku Vladimir Remek ani osoba pověřená vládou České republiky. Podle vyjádření Jiřího Ovčáčka pro deník ECHO24.cz ale Hrad s vládou jednal a české ministerstvo zahraničí před schůzkou spolupracovalo s hradním zahraničním odborem.

Neúčast Vladimíra Remka mluvčí Ovčáček zdůvodnil tím, že schůzka s Putinem nebyla klasickým bilaterálním jednáním, kterému by měl být velvyslanec přítomen, ale primárně se jednalo o událost, v rámci které jel český prezident do Moskvy uctít památku obětí druhé světové války.

K celému případu se vyjádřil i bývalý velvyslanec v Moskvě z let 1996 až 2000 Luboš Dobrovský: „Celá cesta pana Zemana není v žádném případě cestou a jednáním prezidenta České republiky. Ten by totiž měl být ve svých postojích zavázán politice vlastního státu a vše, co se rozhodne říkat by mělo být předem dohodnuto s vládou. Ukázalo se ale, že to, co Zeman v Rusku řekl, ať už se jedná o jeho postoj k uznání či neuznání Kosova nebo vstup či nevstup Ruské federace do EU, je v rozporu s politikou české vlády.“ Přítomnost Nejedlého na jednání pak označuje za bezvýznamný detail.

Čtěte více: Kauza Zemanova rádce Nejedlého jde k soudu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz