Sevastopol a Kateřina Veliká. Rusko vydalo ‚krymskou‘ bankovku
BANKOVKA OSLAVUJE ANEXI
Ruská centrální banka vydala bankovku s tématikou poloostrova Krym. Ten loni v březnu Moskva anektovala, což vedlo k ostré kritice a sankcím ze strany západních zemí. Vydání bankovky podle agentury Reuters ještě dále rozhořčí Kyjev, který požaduje navrácení Krymu.
Na nové bankovce v hodnotě sto rublů (35 korun) je zobrazen památník potopeným lodím v přístavu Sevastopol a zámek Vlaštovčí hnízdo poblíž Jalty. Na bankovce je rovněž vodotisk s podobiznou ruské carevny Kateřiny II. Veliké, za jejíž vlády se Krym dostal do područí Ruska.
Většina Rusů loňskou anexi Krymu schvaluje s tím, že poloostrov byl historicky ruským územím až do roku 1954, kdy ho sovětský vůdce Nikita Chruščov předal Ukrajině.
Ruská centrální banka oznámila, že uvádí do oběhu 20 milionů storublových bankovek s tématikou Krymu. Banka již dříve vydala desetirublovou minci na oslavu ruské kontroly nad tímto poloostrovem, napsala agentura Reuters.
Krymský poloostrov se pod kontrolu Ruské federace dostal v březnu 2014, kdy ho obsadila ruská vojska. Kreml se anexi cizího území pokusil ospravedlnit referendem, ve kterém se drtivá většina obyvatel poloostrova vyslovila pro připojení k Rusku. Referendum si však vysloužilo kritiku ze strany západních zemí a lidskoprávních organizací, které jej označují za zmanipulované.