Evropská pomoc Řecku bude ‚bez Česka‘. Ale s Českem
Řecká krize
Evropská komise doporučí zajistit zadluženému Řecku překlenovací finanční půjčku prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), a to navzdory odporu Británie a České republiky. Podle agentury Reuters to dnes sdělili nejmenovaní činitelé Evropské unie. Jenže český odpor může být jen hrou se slovy. Za půjčky z EFSM totiž ručí všechny unijní země a český podíl na garancích by byl 1,13 procenta. Ministr financí Andrej Babiš navíc na jednání přijel s mandátem vlády, aby souhlas s garancemi za přechodnou půjčku vyslovil.
Eurozóna a potažmo Evropská unie po pondělní dohodě s Řeckem o poskytnutí třetího záchranného balíku úvěrové pomoci této balkánské zemi na dobu tří let výměnou za úsporná opatření a strukturální reformy nyní řeší, jak zajistit Aténám urychlenou finanční pomoc na dobu před dohotovením dlouhodobého záchranného programu.
V úterý ministři financí všech zemí EU jednali o překlenovací půjčce Řecku, ale na ničem se zatím neshodli. V jednání budou ve středu ministři financí, avšak už pouze zemí eurozóny, pokračovat přes telekonferenci. Na úterní schůzce, kde byl i český ministr financí Andrej Babiš, se ministři shodli pouze na posílení a prohloubení společné měnové unie.
Předpokládaná spěšná pomoc v objemu kolem 13 miliard eur (352 miliard Kč) by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků, respektive zahraničních dluhů, a znovuotevření bank.
Krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako EFSM se jeví finančním odborníkům jako nejschůdnější, protože ji lze užít prakticky okamžitě. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do rozpočtu EU. Česko, které tak má ručit za 1,13 procenta výše případné půjčky, půjčovat přímo nic nebude.
Český premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš dnes dali svým evropským kolegům v Bruselu jednoznačně najevo, že si řešení prostřednictvím EFSM nepřejí. Babiš by měl i přes svův nesouhlasný názor bude hlasovat pro finanční pomoc jihoevropskému státu, jelikož je pověřený mandátem od české vlády. Kritický byl veřejně také například britský ministr George Osborne. Podle Babiše nesouhlasí i další vedoucí činitelé zemí mimo eurozónu, tedy země používajících euro jako platidlo.
O pomoci prostřednictvím EFSM mohou země EU rozhodovat takzvanou kvalifikovanou většinou, tedy převahou nejméně 15 zemí zastupujících 65 procent unijního obyvatelstva. Británii a ČR, případně dalším jejich spojencům, tak stejně hrozí přehlasování.