Mrtvých v Nepálu přibývá, už je jich přes pět tisíc

Ničivé zemětřesení

Mrtvých v Nepálu přibývá, už je jich přes pět tisícAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu stoupla na 5057 mrtvých a více než 10 000 zraněných. Informovala o tom agentura AFP. Podle nepálských úřadů je dalších 250 lidí pohřešováno v horské provincii Rasuwa. Mezi mrtvými či zraněnými nejsou podle dostupných informací žádní občané ČR. Podle informací OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm z celkových 29 milionů obyvatel Nepálu. Česko vyšle záchranný tým na pomoc postiženým dnes odpoledne.

Nepálský premiér Sušil Koirála už dříve vyjádřil obavy, že počet mrtvých by mohl dosáhnout až 10 000. Některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 000 obětí. Záchranáři se stále pokoušejí dostat k oblastem odříznutým od světa, které byly nejblíže k ohnisku zemětřesení. 

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Ministerstvo zahraničí ví o 247 českých občanech v Nepálu, se 12 z nich se resortu zatím nepodařilo navázat spojení. 

Statisíce Nepálců strávily už třetí noc pod širým nebem v obavě před dalšími otřesy. Ve strachu z nedostatku jídla, vody a dalších potřeb berou lidé útokem obchody i čerpací stanice, aby si zajistili co možná největší zásoby. Podle tiskových agentur ale většina obchodů, které v postižených oblastech ještě zůstaly otevřené, už nemá prakticky co nabídnout.

Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády. Kromě mrtvých v miliónové metropoli Káthmándú a okolí zahynulo navíc při sesuvu laviny na Mount Everestu nejméně 18 lidí, kteří nejsou zahrnuti do nepálské bilance obětí zveřejněné místní policií. 

Česko vyšle tým odpoledne

Do Nepálu mezitím proudí mezinárodní záchranné týmy s cvičenými psy schopnými najít ty, kdo mohli přežít pod troskami. Přijíždějí také záchranáři vybavení těžkou technikou, která v zemi zoufale chybí. Veškerá humanitární pomoc proudí letiště v Káthmándú. To je ale značně přetížené, protože jde o jediné mezinárodní letiště v zemi.

Český tým 36 lékařů, sester a hasičů na pomoc obětem sobotního zemětřesení v Nepálu odletí dnes z Prahy nejdřív před 16:00. Podle aktuálních informací České televize ale bude jeho odlet odložen o jednu hodinu. Letadlo bylo v noci naloženo, nyní čeká na povolení z přetíženého letiště v Káthmándú. Skupina záchranářů bude v oblasti působit nejméně dva týdny. 

Podívejte se: Nepálská tragédie: tisíce mrtvých, lidé spí strachy venku

Hasiči a zdravotníci strávili noc na hasičské základně v pražských Strašnicích, odkud jsou připraveni odjet na ruzyňské letiště. Vyslání českých záchranářů schválila v pondělí vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu. 

„Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice,“ řekl vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil. Češi vezou do Nepálu přes deset tun vybavení – stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál či čističku vody. Přibalili i hračky pro místní děti. 

Vláda se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na transportu záchranářů dohodla se společností Travel Service, která poskytne letadlo Boeing 737. To je schopno celý tým přepravit během jednoho letu. Letadla české armády by musela letět několikrát.

Tisíce dobrovolníků zkoumají satelitní snímky 

Více než 4500 dobrovolníků se zapojilo do podrobného zkoumání satelitních snímků pořízených nad Nepálem zemětřesení. Podrobné zkoumání 14 000 čtverečních kilometrů může pomoct při záchranných pracích, napsala agentura Reuters. 

Čtěte také: VIDEO: Horolezec natočil lavinu, která smetla základní tábor

Snímky poskytla americká společnost DigitalGlobe a její mluvčí Turner Brinton uvedl, že záběry ve vysokém rozlišení byly pořízeny v pondělí družicí WorldView-3. Dobrovolníci na nich vyznačují poškozené budovy, silnice, a další oblasti, kam je třeba vyslat pozemní záchranné týmy. 

Společnost dobrovolníkům poskytla také srovnávací snímky z prvního dubna letošního roku, aby snáze rozpoznali rozdíly, jež mohly otřesy způsobit.

Čtěte také: Vědci řešili, jak odvrátit katastrofu. Týden před zemětřesením

Lavina v Himálaji smetla i mladého manažera Googlu

Tělo bylo pohřbené, jen hlava koukala. Zázračně vyvázl

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz