Babiš se bojí, že mu policie odstaví Šlachtu

Babiš se bojí, že mu policie odstaví Šlachtu
Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Foto: FOTO: Repro ČT
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

K médiím ve vlastnictví politiků je potřeba přistupovat jako k jejich tiskovému oddělení. Jiný přístup je čistým pokrytectvím. Babišovy Lidové noviny rozjely s hysterií hraničící kampaň na obranu šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, kterého se chce podle jejich interpretace policejní prezidium v rámci reorganizace zbavit.

Šlachtu se nikdo nechystá vyhazovat, jen chce jeho útvar sloučit s protikorupční policií (s níž se pravidelně přetahuje o případy závažné hospodářské kriminality) do jednoho národního kriminálního úřadu. V něm by měl Šlachta i nadále místo, ale podle spekulací Babišova tiskového servisu už by mu nešéfoval. Úvahy o reformě vyšetřování závažné kriminality jsou v počátečním stadiu, návrh zatím ještě ani nedoputoval k ministru vnitra Milanu Chovancovi.

Plán je líčen jako konec svobodného a nezávislého vyšetřování závažné kriminality v Česku. Šlachta měl vždy v Babišových i Bakalových médií řadu obdivovatelů. Tón textu Lidových novin, jde ale svou naléhavostí až hysteričností za hranu standardní adorace posledních let. Doplňuje ho rozhovor s nebývale emotivními výroky olomouckého vrchní žalobce Ivo Ištvana. „ Vůbec nevím, k čemu by taková změna měla sloužit. Je to šokující a nemohu tomu uvěřit. Pokud by mělo dojít ke sloučení protimafiánské a protikorupční policie, mohlo by dojít k ohrožení vyšetřování citlivých kauz,“ alarmuje Ištván. „Vůbec nemohu uvěřit, že by taková změna mohla být ku prospěchu věci. Nedokážu si představit, jak by vypadala struktura takového ‚megaúřadu‘“. Působí to dojmem, že s koncem Šlachty jako šéfa policejní jednotky končí vyšetřování.

Na policejní prezidium si podle informací Echo24.cz skutečně už několik měsíců řeší, jak dál vyšetřovat vážnou kriminalitu. Zmatky kolem věcné příslušnosti policejních útvarů, kdy Šlachtova jednotka dostává od žalobců hospodářské kauzy, které věcně patří někomu jinému, ukazují, že nějaká reforma je docela naléhavá. Motivací pro novou strukturu policejních jednotek je ale hlavně to, že se dost mění povaha kriminality. Stoupá ohrožení terorismem, kyber kriminalitou, jakou byly třeba hacknuté maily premiéra Bohuslava Sobotky, a také se stále sofistikuje finanční kriminalita. Policie se na řadu těchto věcí, kde proti ní stojí jako pachatelé skuteční profesionálové, není schopná účinně zaměřovat. Sama pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová si opakovaně stěžuje, že policii chybí experti na sofistikovanou kriminalitu. Šlachta možná uměl jít po drogových skupinách nebo mafiánských strukturách, jeho výsledky v rozkrývání finanční kriminality, kterou mu Ištván i Bradáčová s chutí přidělují, jsou ale tristní. Nemá na kontě jediný významnější případ z této branže, který se mu podařilo dotáhnout. Jestli na sebe něčím upozornil, byla to blamáž při zásahu na úřadu vlády, kde v teatrálně avizovaném zločinném spolčení nepadlo jediné obvinění, o obžalobě nemluvě. Třináctého června to budou už tři roky, co Ištvan se Šlachtou na vládu vyjeli.

Pokud jde o případy z nejvyšších mocenských pater má proti šlachtovcům tak často kritizovaná protikorupční policie výsledky. Tento týden byl pravomocně odsouzen Marek Dalík. Za první soudní instancí je i celé spolčení kolem Davida Ratha.

Ištvan v Babišových Lidových novinách varuje. „Vezměte si, jaké problémy zde existují s únikem informací, nechci přímo ukazovat, odkud unikají. Na rozdíl od jiných útvarů informace z vyšetřování ÚOOZ zůstávaly utajeny. Sloučením těchto úřadů by mohlo dojít k ohrožení případů, na kterých ÚOOZ pracuje.“

Pokud jde o úniky, vycházejí z toho špatně oba útvary. Šlachtova pravá ruka Luděk Vokál je obviněn z prodeje informací z ÚOOZ Šlachtovu někdejšímu konfidentovi, balkánskému podnikateli s vazbami na podsvětí Albinovi Arifovičovi. Šlachtovci naopak obvinili pod vedením Lenky Bradáčové jednoho z detektivů protikorupční policie. Ištvan ale tajnosnubně tvrdí, že s úniky to tak jednoduché není. „Ti, kdo mají vědět, vědí odkud informace unikají,“ řekl pro Echo24.

Těžko říct, proč při té míře nedůvěry jeden z Ištvanových žalobců z Olomouce přidělil vyšetřování politicky velmi třaskavého případu tunelování OKD k prověření zrovna protikorupční policii.

Babišův tiskový servis zvolil klasickou kampaň ve stylu útěk dopředu. Snaží se tím vytvořit atmosféru, že kdo chce zrušil Šlachtovi jeho ÚOOZ, kterému věnuje celé své bytí, ohrožuje nezávislé vyšetřování v nejvyšších mocenských patrech.

Nakolik bude ta kampaň účinná, záleží teď na odvaze policejního prezidia. Buď se zalekne Šlachtova mediálního a politického krytí Babišem, a od plánů na reformu ustoupí. Nebo ty změny naopak ještě urychlí, protože opak by znamenal, že kontrolu na policií nemá prezident Tuhý ale Šlachta s Babišem. První scénář bude hodně špatnou zprávou o fungování represivních složek.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články