My a islámská koalice? O ničem nevíme, tvrdí Pákistán a Libanon
Aliance pro boj s terorismem
Přinejmenším dva muslimské státy – Pákistán a Libanon – popřely, že by měly být součástí islámské vojenské koalice proti terorismu, která vznikla pod patronátem Saúdské Arábie. Podle deníku The Independent jde přitom o klíčové členy, se kterými koalice napevno počítala. Ministři dotyčných států však popřeli, že by se měly jejich vlády podílet na boji proti terorismu na Blízkém východě.
Tyto informace jsou tak v přímém rozporu s úterním prohlášením saúdského ministerstva obrany, že se v současné době konečně podařilo koordinovat společný postup proti teroristické hrozbě.
Čtěte také: Saúdská Arábie povede islámskou koalici proti terorismu
Pákistánská vláda však popřela, že by byla o svém členství v koalici dopředu informována. Sekretář pákistánského ministra zahraničí konstatoval, že se o začlenění své země do spolku dozvěděl z médií. Podobně reagoval i pákistánský velvyslanec v Saúdské Arábii. Navzdory dlouhodobému spojenectví se Pákistán odmítá účastnit bojů na Blízkém východě. „My nevyhledáváme žádné konflikty mimo naší zemi,“ zveřejnil The Independent na svém webu prohlášení jednoho z pákistánských plukovníků.
Saúdská Arábie v úterý oznámila, že vytvořila islámskou vojenskou koalici pro boj s terorismem, jejímiž členy je 34 států. Členy koalice jsou země z Asie, Afriky i z arabského světa.
Podobně překvapení jsou i někteří libanonští vládní činitelé. Zatímco premiér koalici uvítal, ministr zahraničí vyjádřil své pochyby. „My jsem nevěděli nic o svém začlenění do antiteroristické koalice,“ prohlásilo podle The Independent libanonské ministerstvo zahraničí. Její mluvčí dále vyjádřil obavy týkající se porušení ústavy státu Libanon.
The two countries that didn‘t know they were part of the Saudis‘ anti-terror coalition https://t.co/7eDk88Y7Q9
— Jewhadi™ (@JewhadiTM)
18. Prosinec 2015
Aliance pro boj s terorismem
Saúdská Arábie tento týden oznámila, že vytvořila islámskou vojenskou koalici pro boj s terorismem, jejímiž členy je 34 států. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila v úterý tisková agentura SPA. Členy koalice jsou země z Asie, Afriky i z arabského světa, nicméně odvěký rival sunnitské Saúdské Arábie, šíitský Írán, na seznamu není. Země Perského zálivu ještě jednají o vyslání svých speciálních jednotek do Sýrie a jejich zapojení do boje proti radikálům z Islámského státu (IS).
Vytvoření koalice přichází ve chvíli, kdy je na státy Perského zálivu vyvíjen stále větší tlak, aby v boji proti ozbrojencům z IS dělaly víc. „Země, které jsou zde zmíněné, se rozhodly vytvořit pod vedením Saúdské Arábie vojenskou alianci pro boj s terorismem,“ uvádí se v prohlášení. Cílem skupiny je podle prohlášení boj proti terorismu ve všech jeho formách. Členové aliance chtějí chránit muslimy před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci a jejichž cílem je terorizovat nevinné.
Spojené státy iniciativu uvítaly, podle Pentagonu je v souladu s výzvami Washingtonu po větším zapojení sunnitských muslimských zemí do boje s islamisty. „Těšíme se, až se dozvíme více o tom, co má Saúdská Arábie v souvislosti s touto koalicí v úmyslu,“ uvedl americký ministr obrany Ashton Carter.