Čtyři stovky a pryč. Poslanci chtějí dát migrantům na vlak

UPRCHLÍCI V ČESKU

Čtyři stovky a pryč. Poslanci chtějí dát migrantům na vlakNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vyhoštění cizinců, kteří v Česku opakovaně spáchají závažné zločiny, povinné zdravotní prohlídky migrantů i finanční pomoc na vlak do cílové země. To, co na jaře začínalo jako běžná implementace práva EU, v pátek nejspíš skončí přijetím zákona o azylu, který v mnoha bodech reaguje na současnou migrační krizi.

Jak k novele říká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), Česko chce pomáhat bezbranným. Musí ale zároveň vědět, kdo a s jakými úmysly do země přichází.

Desítky uprchlíků odcházející z detenčních zařízení bez jakýchkoliv financí? To už by se brzy mělo změnit. Správa uprchlických zařízení by nově měla propuštěným cizincům bez peněz začít dávat 400 korun jako cestovné. Počítá s tím alespoň pozměňovací návrh šéfa bezpečnostního výboru sněmovny Romana Váni (ČSSD), který má i podporu vlády.

„Navrhujeme to přesně z toho důvodu, aby nemuseli zůstat stát bez peněz někde na nádraží. Takhle budou moci odjet za hranice do své cílové země. Tedy kam budou chtít,“ vysvětluje Váňa s tím, že sice nejde o žádnou velkou částku, ale na odjezd z Česka stačí.

Podle Chovance zhruba polovina lidí, kteří odcházejí ze zařízení pro uprchlíky, nějaké finanční prostředky má. Druhá polovina ale ne a hrozí, že se může uchýlit k trestné činnosti. Proto už dnes někteří odcházejí s potravinovými balíčky a části uprchlíků stát dokonce koupí jízdenku, většinou do Německa. Jde ale o to, aby se podobná praxe zakotvila i do zákona.

K lékaři, jinak bez azylu

Novela zákona o azylu a pobytu cizinců, kterou poslanci v pátek schvalují již v závěrečném čtení, ale řeší i řadu dalších situací souvisejících s narůstajícím počtem přicházejících migrantů.

Cizinci by podle návrhu například museli dokládat, že do Česka nezavlečou žádné infekční onemocnění. Mimo jiné budou muset žadatelé o azyl projít zdravotní prohlídkou, pokud to bude nezbytné. Když odmítnou, museli by se s azylem rovnou rozloučit.

„Můj návrh ve vážných případech počítá automaticky s odebráním povolení k pobytu. Má jít o jasný vzkaz, že tu nechceme ty, kteří páchají úmyslnou trestnou činnost,“ říká Váňa.

Stát by také mohl vyhostit ty cizince, kteří na našem území opakovaně spáchají závažnou trestnou činnost. I když právě o této změně se v pátek ještě dost možná povede debata.

„Ono už je to možné dnes, nicméně soud se často spokojí s jednoduchým protiodůvodněním, třeba že tu ten pachatel má rodinné vazby. Můj návrh ve vážných případech počítá automaticky s odebráním povolení k pobytu. Má jít o jasný vzkaz, že tu nechceme ty, kteří páchají úmyslnou trestnou činnost,“ doplňuje šéf bezpečnostního výboru sněmovny. Podle něj se například stalo, že pachatel tvrdil u soudu, že se v Česku stará o své dítě, ale to už bylo několik let mrtvé.

Čtěte také: ‚Teroristé by nešli s uprchlíky. Přiletěli by první třídou‘

Novela má také umožnit zajištění žadatele o azyl v případě, že existuje důvodné podezření, že by představoval nebezpečí pro bezpečnost státu, nebo ho ihned odmítnout, pokud v zahraničí spáchal „zvlášť krutý čin.“ Projde zřejmě i návrh předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), aby ministerstvo vnitra mohlo poskytovat dotaci obcím, na jejichž území se nachází zařízení pro zajištění cizinců.

„My máme určitě povinnost pomáhat těm bezmocným a bezbranným. Na druhou stranu je v zájmu České republiky, abychom věděli, kdo k nám přichází, s jakými úmysly, abychom věděli o těch lidech, kteří chtějí škodit naší společnosti od vstupu na území evropského kontinentu,“ shrnul poslancům cíle novely již dříve Chovanec.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články