Tuskův drsný vzkaz migrantům: Nejezděte do Evropy. Je to k ničemu
Apel na ekonomické migranty
Předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek v Aténách důrazně vyzval ekonomické migranty, aby už nejezdili do západní Evropy a aby už nevyužívali k tranzitní cestě balkánské státy. Již dříve prohlásil, že prioritou řešení nynější evropské imigrační krize je rychlé zastavení toku uprchlíků a omezení neregulérní migrace při zachování celistvosti schengenského prostoru volného pohybu.
„Chci apelovat na všechny potenciální nelegální ekonomické migranty, ať jsou kdekoli: Nejezděte do Evropy. Nevěřte převaděčům. Neriskujte své životy a svoje peníze. Je to všechno k ničemu. Řecko nebo jakákoli jiná evropská země již nebudou tranzitní zemí. Schengenská pravidla znovu vstoupí v platnost,“ uvádí se v oficiálním prohlášení šéfa Evropské rady. Tusk se v Řecku setkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.
„S posilováním kontroly našich vnějších hranic musíme masivně zvýšit podporu syrským uprchlíkům a zemím sousedícím se Sýrii a stejně tak i pomoci řešit negativní důsledky v nejvíce postižených členských státech, a to především v Řecku. To je nanejvýš naléhavá záležitost,“ upozornil Tusk, který zároveň uvítal čerstvý plán Evropské komise na poskytnutí velké finanční pomoci zemím zasaženým přílivem uprchlíků, zejména Řecku.
Tusk se také vyslovil proti jednostranným krokům některých členských států Evropské unie vedeným snahou zastavit migrační tok. „Jednostranné akce, byť jsou v národním kontextu pochopitelné, způsobují újmu duchu evropské solidarity. Dodržování schengenských pravidel nevyřeší uprchlickou krizi, ale bez nich se krize určitě taky nevyřeší,“ upozornil Tusk.
Tsipras prohlásil, že Řecko čelí migrační zátěži, která není přiměřená jeho možnostem. Řekl ale, že se v chování k uprchlíkům drželo „hodnot a kultury“, které jsou jiným evropským státům „bohužel cizí“. Znovu upozornil, že některé země odmítají solidárně sdílet břímě formou přijímání uprchlíků na svých územích. „Doufáme, že EU výslovně uzná, že Řecko nemůže tu zátěž nést samo. To znamená spravedlivé rozdělení břemene. Existují sankce pro ty, kteří nerespektují Evropskou úmluvu,“ dodal. Podle něho musí dojít na urychlené přerozdělení uprchlíků mezi všechny státy EU, a to i těch z Turecka.
Kritika Visegrádské čtyřky
Tsiprasova kritika míří hlavně na země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež jsou proti systému kvót na rozdělení uprchlíků, který prosazuje Evropská komise a například Německo a na jehož základě by měli žadatele o azyl přijímat všichni členové EU.
Tusk v minulých dnech navštívil vedle Chorvatska také Rakousko a Makedonii, které rovněž leží na takzvané balkánské trase, po níž do bohatších částí Evropy míří tisíce uprchlíků. Tyto země přitom v poslední době omezily příjem převážně blízkovýchodních imigrantů z Řecka.
Tusk již dříve zdůraznil, že členské státy Evropské unie by se měly vrátit k plnému respektování všech unijních pravidel a rozhodnutí. Na základě toho by měly odmítat vstup občanům neunijních zemí, kteří nesplňují podmínky nebo kteří nepožádali o azyl, ačkoli k tomu měli dříve příležitost.