NF zakročila: Černošský raper na oslávách bitvy u Verdunu nevystoupí

KONTROVERZNÍ HUDEBNÍK

NF zakročila: Černošský raper na oslávách bitvy u Verdunu nevystoupíNOVÉ
Francouzský raper guinejského původu Black M. Foto: Reprofoto: Youtube.com/BlackMVEVO
1
Svět

vb Echo24

Francouzské úřady v pátek podlehly pravicovým tlakům a zrušily vystoupení francouzského černošského rapera Blacka M. Ten se měl objevit na vzpomínkových oslavách ve Verdunu u příležitosti 100. výročí tamní krvavé bitvy za první světové války. Krajní pravice účast jednatřicetiletého zpěváka označila za urážku padlých – raper Black M totiž v jedné písni hovoří o Francii jako o „zemi bezvěrců“.

Držitel několika hudebních cen včetně MTV Europe Music Awards 2015 měl na pozvání levicové radnice Verdunu vystoupit 29. května. Raper guinejského původu se měl zúčastnit večerní akce, na které se má objevit i francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová, uvádí francouzská média.

Představitelé parlamentní krajně pravicové Národní fronty (FN) a části klasické pravice se však proti účasti rappera, vlastním jménem Alpha Diallo, ihned postavili. Argumentovali hlavně tím, že v jedné své písni označuje v arabštině Francii za „zemi bezvěrců“. Podle místopředsedy FN Floriana Philippota by jeho příjezd do Verdunu byl „plivnutím na památník padlých“.

Radnice Verdunu nejprve tlaku odolávala a zpěváka, jehož nazvala „dítětem republiky“, se zastávala. Nakonec se ale rozhodla jeho koncert zrušit. V prohlášení to zdůvodnila snahou předejít „silně pravděpodobnému narušování veřejného pořádku a projevům hněvu a rasismu“.

Ve slavné bitvě o Verdun, která probíhala od února do prosince 1916 zemřelo asi 700 000 německých a francouzských vojáků. Vysloužila si tím označení „verdunský mlýnek na maso“. Pro vysoký počet obětí se z bitvy stal symbol tvrdých bojů na západní frontě během první světové války.

Čtěte také: Třetina Francouzů sdílí názory Národní fronty