Čím doma topíte? Ministr na vás chystá kontrolu
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se znovu pokusí prosadit, aby úřady mohly kontrolovat, v čem a čím si lidé doma topí. Mnohé domácnosti totiž spalují nekvalitní uhlí a další nevhodné palivo včetně odpadků. Ovzduší v malých obcích i větších městech proto bývá v chladných měsících plné škodlivin včetně rakovinotvorných látek. Plánem ministra Brabce by se vláda mohla zabývat už na konci června.
Mnohdy stačí jeden rodinný dům a starý kotel plný PET lahví, aby se celá ves zahalila do zdraví nebezpečného smogu.
Opakované pokusy ministrů životního prostředí Martina Bursíka (Zelení, LES) a Tomáše Chalupy (ODS), aby úřady dostaly pravomoc takové domácnosti kontrolovat, ovšem pokaždé narazily na zásadní překážku – ochranu osobní svobody.
Tu se teď pokusí překonat jejich nástupce Richard Brabec, jehož úředníci hledají možnost, jak v oprávněných případech kotle a používané palivo prověřit.
„Byl bych rád, aby taková možnost byla,“ uvedl pro ECHO24.cz Brabec. „Skutečně stačí jeden člověk, který spaluje PET lahve a do ovzduší se dostávají rakovinotvorné látky. Kromě práva na soukromí je tady nezadatelné právo na zdravé životní prostředí. Je to něco, co je potřeba řešit.“
Inspirace v zahraničí
Ministr plánuje, že brzy pošle vládě návrh, jak tuto situaci řešit. Přesný mechanismus kontrol a případných sankcí zatím Brabcův úřad nezveřejnil.
Ministr pouze obecně sdělil, že by příslušný orgán – například Česká inspekce životního prostředí – měl mít za jasně stanovených podmínek právo prověřit lokální topeniště, jestli znečišťuje ovzduší. Přirovnal to k policii, která má také právo zkontrolovat emise z aut.
Kromě osobní svobody je tady nezadatelné právo na zdravé životní prostředí.
„Mně to přijde logické. Kdyby se mi to taky stalo, nikdy se nebudu bránit, že domů nikoho nepustím,“ uvedl pro ECHO24.cz Brabec. Inspirovat se hodlá v cizině a kabinetu předloží k posouzení několik variant.
„Nepochybuji o tom, že Švýcarsko, Rakousko nebo Německo jsou demokratické země,“ poznamenal Brabec. „Do měsíce budeme mít na stole koncepční materiál, jak se to řeší v zahraničí, a zda bychom byli schopni tento model přijmout.“
Bazén plný síry, tři náklaďáky prachu
Co spalování uhlí a odpadků způsobí s ovzduším ukázal nebývalý experiment, který před lety provedli lidé ze Státního zdravotního ústavu v nevelké podkrkonošské obci Havlovice.
Ve vsi bez velké fabriky a bez husté automobilové dopravy dlouhodobě měřili kvalitu ovzduší. Výsledky byly šokující.
Přístroje například naměřily, že se za jediný rok dostalo z domácích komínů do ovzduší asi šestkrát více karcinogenních látek, než vypustí průměrná tepelná elektrárna. A to všechno právě proto, že většina obyvatel Havlovic topila uhlím, k němuž někteří ještě přihodili PET lahve a další odpadky.
Oxidu siřičitého ze spáleného uhlí bylo v obci s necelou tisícovkou obyvatel tolik, že by za jeden rok zaplnila plavecký bazén dlouhý 60 metrů, široký 30 a hluboký 2,5 metru. K tomu se ještě musí připočítat 13 tun prachu, což jsou tři až čtyři plně naložená nákladní auta.