Případ opičího selfie: makakovi autorská práva nepatří

Práva zvířat

Případ opičího selfie: makakovi autorská práva nepatříNOVÉ
Samička makaka chocholatého vyfotila sama sebe. Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Příběh opičího selfie, kterým se baví svět už několik let, rozhodl americký soud. Opici podle něj nepatří ani snímky, ani peníze, které vydělaly. Federální soud v kalifornském San Franciscu došel k závěru, že zvíře nemůže mít vlastnická práva. Informoval o tom britský list The Independent.

K soudnímu procesu dohnala příběh selfie, které vytvořila samička makaka, organizace PETA. Neziskové společnosti bojující za práva zvířat se nelíbilo, že si fotograf David Slater „přivlastnil duševní vlastnictví opice“. Vydal totiž publikaci, ve které použil celou sérii zmíněných fotografií.

Aktivisté zastávali před soudem názor, že zvíře „má právo užívat si výhod plynoucích z autorských práv … stejným způsobem a ve stejném rozsahu jako kterýkoliv jiný autor“. Naráželi tím právě na výdělek, který získal fotograf Slater knihou. Peníze chtěli věnovat právě na záchranu ohroženého makaka chocholatého. Jenomže soudce William Orrick dal za pravdu fotografovi Slaterovi.

David Slater se vypravil fotit v roce 2011 do rezervace Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi. Na chvíli nechal přístroj bez dozoru a zmocnila se ho opice Naruto. Opakovaně mačkala spoušť, protože zvuk se jí patrně zalíbil. Většina snímků, které vytvořila, byla rozmazaná, ale některé se jí podařily.

Snímky se následně začaly šířit po internetu a Slater kvůli tomu podstoupil několik soudních sporů. Jeden z nich byl i s nadací Wikimedia, na jejíž stránkách jsou fotografie k nalezení dodnes. Argumentovala tím, že Slater si na ně nemůže činit nárok a zvíře nemá autorská práva. Proto jsou podle nadace snímky volně šiřitelné.

Čtěte také: Opička-alkoholička se stala symbolem obchodu se zvířaty

Krutý žert turistů. Petarda v čipsech utrhla opici prst

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články