Další krymský scénář? Bude to Jižní Osetie, tvrdí ministryně
Gruzínská ministryně zahraničí Tamar Beruchašvili varovala, že Rusko by mohlo zopakovat „krymský scénář“. „Dalším krokem je Jižní Osetie,“ prohlásila ministryně s tím, že existují náznaky o budoucí anexi této oblasti, kterou Gruzie považuje za součást svého území. Beruchašvili to řekla v rozhovoru se Svobodnou Evropou (RFE/RL) ve čtvrtek.
Ministryně zahraničí předpokládá, že by k připojení Jižní Osetie k Ruské federaci došlo pomocí referenda. Stejně jako na poloostrově Krym v březnu loňského roku, které podle jejích slov mělo jediný cíl – prokázat, že obyvatelé chtějí patřit k Rusku. „Bylo by dobře organizované, pro Rusko to není problém,“ dodala Beruchašvili.
Další náznaky spatřuje také v chystané dohodě o posílení vztahů, kterou by v následujících měsících měl uzavřít ruský prezident Vladimir Putin s Leonidem Tibilovem, prezidentem Republiky Jižní Osetie. Plánovaný pakt poskytne podle ministryně „novou možnost pro absorbování těchto teritorií do vojenského, hospodářského a sociálního orbitu Ruska“.
Podobným způsobem postupuje údajně Rusko také v oblasti Abcházie, kterou Gruzie rovněž považuje za svou součást. Paralelu s Krymem spatřuje politička také v tom, že se na území obou neuznaných republik pohybují ruští vojáci, jejichž počet je podle Beruchašvili vyšší než jedenáct tisíc.
Čtěte také: Cizí ozbrojenci v zemi? To je vyhlášení války, říká Bělorusko
Republika Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily nezávislost na Gruzii v roce 1991 a 1992. Obě mají status částečně uznaného státu a uznává je například Rusko a dalších pět států OSN. V roce 2008 došlo mezi Gruzií a Jižní Osetií ke konfliktu, do kterého se Rusko zapojilo a významně přispělo k jeho eskalaci. Moskva a Tbilisi od té doby nepěstují diplomatické vztahy.
Ministryně zahraničí Beruchašvili zároveň vyjádřila naději, že partneři Gruzie „vidí všechny izolované případy v kontextu“. Strategie Moskvy ohledně Jižní Osetie, Abcházie a moldavského Podněstří jsou „komponenty velké strategie Ruska“.
Kasparov: Putina musí někdo zastavit
Podobného názoru, že prezident Vladimir Putin není zrovna spolehlivý partner, je také známý ruský šachista a politický aktivista Garry Kasparov. Západ ale podle něj stále považuje za vhodné s ním projednávat situaci v Afghánistánu, íránský jaderný program, válku proti terorismu nebo ochranu klimatu. „Putin je velmi chytrý a celá léta hrál s těmito kartami,“ řekl Kasparov v nedávném rozhovoru pro list The Washington Post.
„Dřív jsem si nedokázal představit, kam až může Putin zajít. Po anexi Krymu a agresi proti Ukrajině jsem měl pocit, že je čas prezentovat své názory v organizované podobě,“ dodal aktivista a mluvil tak zároveň o nové knize s názvem Winter is Coming: Why Vladimir Putin and the Enemies of the Free World Must Be Stopped (zima přichází: proč musí být Vladimir Putin a nepřátelé svobodného světa zastaveni), která vyjde letos na podzim.