Uprostřed Berlína postaví nejspíše celé uprchlické město
OBAVY Z HNÍZDA ISLAMISMU NA SPRÉVĚ
Německé hlavní město praská kvůli přívalům uprchlíků ve švech, od loňska jich tam dorazilo asi 80 tisíc. Ve snaze poskytnout jim střechu nad hlavou a další služby tamní senát (zemská vláda) zjevně plánuje vybudovat pro ně městečko na letišti Tempelhof, jež ukončilo provoz roku 2008. Na slavném a atraktivním místě by měly být soustředěny tisíce migrantů, jimž by Berlín postavil vedle obytných budov i školu, velkokapacitní kuchyni, jídelny, fotbalové hřiště, zdravotní středisko anebo dílny. Na sociálních sítích se proti projektu zvedá odpor.
Plány využít Tempelhof k ubytování migrantů nejsou nové, mluví se o nich od podzimu loňského roku. Úvahy ale nyní nabývají konkrétnější rysy a navíc se zdá, že na letišti nevzniknou jen provizorní přístřešky, ale cosi jako uprchlická čtvrť, vesnice či městečko – Berlíňané to nazývají různě.
Jak napsal list Berliner Zeitung s odvoláním na nové plány senátu, na Tempelhof by se mělo přestěhovat až 8500 migrantů. Michael Müller, primátor Berlína, mluvil ve své novoroční řeči o až sedmi tisících uprchlíků. Vedle sedmi hangárů by pro ně mělo vyrůst pět obřích hal.
Angelika Schöttlerová (SPD), starostka čtvrti Tempelhof-Schöneberg, o víkendu místní rozhlasové stanici RBB „Inforadio“ řekla, že na letišti vznikne celá „část města“. To podle ní znamená nejen postele a střechu nad hlavou, ale „kompletní infrastrukturu“. Tím míní rovněž školu, péči o děti a využití volného času. „Lidé musejí vědět, co mají celý den dělat.“
Politici a úřady mají nicméně problém s tím, že zástavbu na historickém prostranství zakazuje zákon (ThF-Gesetz), který byl přijat po referendu v květnu 2014. Budoucnost Tempelhofu, o který se sváděl letitý boj, je jedním z velkých berlínských témat.
Schválenou legislativu bude tedy kvůli migrantům nutné obejít. „Prostě se musí nějak změnit“, řekla doslova starostka Schöttlerová o stávajícím zákoně.
Jisté řešení nabízí 225 tisíc metrů čtverečních zabetonované plochy před budovou letiště, na níž za určitých podmínek můžou vzniknout dočasné stavby, třeba samonosné konstrukce, jež by se pro budoucí obyvatele propojily se sedmi hangáry. Senát si podle kritiků záměru už nějaká zadní legislativní vrátka k zastavění plochu u hlavní budovy najde.
Na diskusích fórech a sociálních sítích se plány „muslimského“ městečka alias vesnice uprostřed Berlína setkávají se spíše negativními, odmítavými reakcemi, zaznívají obavy z údajně největšího uprchlického „ghetta“ či „slumu“ v Evropě. Ozývají se varování před ovládnutím Berlína islámem a přirovnávání Tempelhofu k pařížským banlieues anebo bruselskému Molenbeeku, semeništím kriminality a teroru.
Podle některých návrhů by se nová „muslimská čtvrť“ mohla jmenovat „Rape Town“, což je zjevná inspirace novým označením pro uprchlíky „rapefugees“, který získalo v Německu bleskovou popularitu po masových sexuálních a loupežných útocích migrantů a uprchlíků na ženy o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech.
Jde o slovní hříčku. „Refugee“ je v angličtině „uprchlík“, zatímco sloveso „rape“ značí v překladu do češtiny „znásilnit“.