Nejen Mount Everest. I japonská Fudži se topí v odpadcích
Co spojuje Mount Everest a japonskou kultovní horu Fudži? Jsou to památky UNESCO a vytoužený cíl turistů. To ale není všechno. Obě dvě jsou nechvalně proslulé také množstvím odpadků podél stezek. Japonské a nepálské organizace tento týden podepsaly dohodu o společném postupu při ochraně životního prostředí.
Mount Everest (8848 m) je nejvyšší horou světa, zatímco hora Fudži (3776 m) je nejvyšší dominantou Japonska. Obě však řeší stejný problém a tím jsou odpadky, které za sebou turisté nechávají. Narušený ekosystém pak může být jednou z příčin, proč dochází k sesuvům půdy a lavinám, které ohrožují na životě turisty i jejich průvodce.
Na společném postupu s cílem ochránit životní prostředí na obou velehorách se tento týden dohodly organizace z Nepálu i Japonska v Tokiu. Organizace Fujisan Club, Seven Summits Actions for Sustainable Society (SSASS), Nepal Mountaineering Association (NMA) a další podepsaly 3. června dohodu, kterou se zavázaly vyměňovat si zkušenosti v oblasti enviromentální ochrany. Japonský server Mainichi proto nazval Mount Everest a Fudži „sesterskými horami“.
Společné aktivity budou pak spočívat především v postupném odstraňování odpadků na jaře 2015 a vysazení stromů v podhůří Himaláje, aby se zabránilo sesuvům půdy, informoval japonský server The Asahi Shimbun. S nápadem přišel Ken Noguchi, předseda SSASS, loni v červnu, když byla hora Fudži zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
„Fudži navštíví více zahraničních turistů a zvětší se problémy, se kterými se potýká i Mount Everest, tím je například problém s odpadky,“ řekl ke svému nápadu Noguchi na tiskové konferenci po podpisu dohody. Noguchi je známým alpinistou a ekologem, který usiluje o redukci odpadků na obou horách již dlouho, informoval server The Asahi Shimbun.
Jako příkladný postup, jak nezhoršovat tento problém, označil Ang Tshering Sherpa, prezident NMA, požadavek na horolezce na Everestu, aby při sestupu snesli 8 kilogramů odpadků, informoval server Mainichi.
Ang Tshering Sherpa hovořil při ceremoniálním podpisu dohody v úterý také o smrti třinácti šerpů, kterou způsobila lavina na Mount Everestu 18. dubna letošního roku, a o dalších třech pohřešovaných. Nezisková organizace SSASS věnovala rodinám 100 000 dolarů, které jsou určeny na vzdělání jejich dětí, napsal server eKantipur.com.