Donald Trump překvapuje. Chytře sáhl i po stranických kriticích
Týdeník Echo
Ze sledování prvních kroků nově zvoleného amerického prezidenta člověk může vyšilovat, smát se jim anebo taky žasnout. Pro všechno jsou samostatné důvody. Je třeba rozlišovat, co se děje na hladině, kde se můžou pěnit vlny, a co se děje pod hladinou, kde mohou nabírat sílu úplně jiné proudy.
Zvolený prezident USA uvádí do pohybu proces, kterému se říká „transition“. USA samozřejmě mají stálou státní službu. Vláda je ale tak velký kolos, že těch politicky jmenovaných špiček, které si nový prezident přivádí do Bílého domu a do vládních úřadů, je kvantum a velkou část z nich – více než tisíc – musí schválit Senát.
V něm mají republikáni většinu, ale to je právě to zajímavé. Když se dostane k moci někdo tak radikální, jako je Trump, nabývá na významu skutečnost, že žádný americký prezident nemůže vládnout bez podpory Kongresu. Trump občas vedl kampaň proti části Republikánské strany stejně náruživě jako proti demokratům. Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Paul Ryan je obecně považován za protivníka nově zvoleného prezidenta. Trump nemůže kongresmany odvolat, mají své vlastní mandáty, za své zvolení mu nevděčí. Takže Trump nakračuje opatrně – mezi nejbližší spolupracovníky si vybral jak sobě blízké „povstalce“, generála Flynna jako národněbezpečnostního poradce a Stephena Bannona jako hlavního poradce. Ale personálním šéfem Bílého domu jmenoval Rience Priebuse, předsedu Republikánského národního výboru, který byl v kampani jeho kontaktním bodem pro stávající republikánský svět a bude jím i nadále.
Příkop mezi přesvědčenými příznivci a „kariérními“ republikány se snaží překročit i několik dalších jmenování. Bylo jasné, že nějakou pozici získá alabamský senátor Jeff Sessions, jeden z prvních Trumpových podporovatelů mezi zvolenými republikány a velký odpůrce nezřízené imigrace. Má se stát ministrem spravedlnosti. Mezi kongresmany našel Trump i budoucího ředitele CIA a – pokud byly poslední zvěsti správné – ředitele americké obdoby ministerstva zdravotnictví. Zajímavý tah provedl Trump s postem velvyslance u OSN.
Brousilo si na něj zuby několik zkušených republikánských zahraničněpolitických expertů. Trump místo toho post nabídl guvernérce státu Jižní Karolína Nikki Haleyové, která nejenže nemá zahraničněpolitické zkušenosti, ale taky Trumpa v kampani kritizovala. Co za tím hledat? Možná to, že Haleyovou na postu guvernérky nahradí její náměstek, který je velký Trumpův podporovatel. Ministryní školství se má stát Betsy DeVosová, bohatá filantropka prosazující státní financování nestátních škol. Její nominace znamená krok ke konzervativním reformátorům, jaké Trump v kampani spíš ignoroval.