Lidé by již brzy mohli ovládat umělé končetiny pomocí myšlenek
Přelomový nápad
Lepší budoucnost zejména pro jedince se zdravotním postižením může znamenat objev vědců z Univerzity v Melbourne. Jejich vynález s názvem stentrode kombinuje v názvu i v praxi implantát a elektrodu, která se umístí k mozku. Signály z něj vysílané směrem ke končetinám se pak odešlou přímo do robotického exoskeletu, který chybějící nebo nehybné končetiny nahradí funkčními a myšlenkami ovladatelnými protézami.
Přelomový vynález, který by mohl revolucionalizovat léčbu i každodenní život osob, které přišly o schopnost kontrolovat své končetiny, přišli vědci z melbournské univerzity. Kombinace implantátu a elektrody pojmenovaná stentrode o velikosti sirky se umístí do krevní cévy vedle mozku.
Následně je tato bionická technologie schopna zachytit takové příkazy, které z mozku vedou směrem ke končetinám. Stentrode tyto pokyny zachytí a odkloní je do počítačem řízené robotické končetiny. Ta by se dle tvrzení autorů projektu měla hýbat v reálném čase stejně tak, jako to je u zdravých rukou a nohou.
„Podařilo se nám vytvořit první světové invazivní zařízení, které je implantováno do cévy v mozku skrze jednoduchou denní proceduru, aniž by byla vyžadována náročná otevřená operace mozku,“ komentuje vynález neurolog a hlavní autor projektu doktor Thomas Oxley. Testování technologie na lidech začne již příští rok.
Podle Oxleyho vytvořil jeho tým v kostce bionickou míchu. „Naše vize je navrátit funkčnost a mobilitu pacientům s kompletním ochrnutím nahráním mozkové aktivity a převedením získaných signálů na elektrické příkazy, které by ve výsledku způsobily pohyb končetin skrze zařízení jako je exoskelet. Vlastně se jedná o bionickou míchu,“ popsal dále autor projektu z Univerzity v Melbourne.