Z nahrávky vyplývá, že Finanční správa zlikvidovala firmu FAU, která se znelíbila Babišovi
Nový Julius Šuman
„Takže vlečka v mojí chemičce patří týmto zm*dům.“ Anonymní skupina Julius Šuman v neděli na svém záložním twitterovém účtu zveřejnila novou nahrávku, z níž vyplývá, že Finanční správa pod Babišovým přímým dohledem zlikvidovala přerovskou společnost FAU obchodující s pohonnými hmotami. Finanční správa měla postupovat při řízení s touto firmou nezákonně.
Na nahrávce, která byla zveřejněna v neděli odpoledne, mluví pouze předseda hnutí ANO Andrej Babiš, přičemž užívá řadu sprostých slov. Nelíbilo se mu, že společnost FAU údajně dlužila státu na daních nebo že vlastnila železniční vlečku k jeho společnosti Precheza. Na firmu se následně zaměřila Finanční správa spadající pod Babišovo ministerstvo financí a společnost, podle pozdějšího rozhodnutí soudu, nezákonně zlikvidovala.
Nahrávka, která má 55 sekund, zachycuje rozhovor Andreje Babiše s nějakou další osobou. S jakou, není ale jasné. To, co předseda hnutí ANO na zvukové stopě říká, odporuje slovům mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky, který pro deník Echo24 mimo jiné tento týden uvedl: „Naprosto odmítáme zatahování Agrofertu či Prechezy do záležitostí společnosti FAU.“ Sám Babiš v neděli pozdě večer formálně zareagoval. „Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízení zvukové nahrávky, které mne mají za pomoci manipulace pouze poškodit,“ sdělil přes SMS Českému rozhlasu.
Šéf ANO byl donedávna majitelem společnosti Agrofert, nyní je jeho firma ve svěřenském fondu.
Jak to bylo a je s FAU? Mluvčí všechno popírá, ale my věříme předsedovi. #andrejnikdynelze #jenomnekdy #nahravkyneojebes @AndrejBabis pic.twitter.com/F7kbFYpLvW
— Skupina Šuman (@skupina_suman) 27. srpna 2017
„To FAU Přerov jde do pi*e. Zase, shoda náhod. Já jsem zprivatizoval v roce 1997 Prechezu (společnost sídlící ve stejném areálu jako FAU – pozn. red.) a oni před tou privatizací vyčlenili, prodali, vlečku nějaký firmě a ta skončila … (poslední slovo v této větě není z nahrávky jasné – pozn. red.). Takže vlečka v mojí chemičce patří týmto zm*dům,“ popisoval Babiš na nahrávce nelibost z toho, že jeho někdejší společnosti nepatří železniční vlečka v přerovském areálu.
Z pokračování zvukové stopy by se mohlo dát vyvodit, že Finanční správa, která spadá pod ministerstvo financí, mohla postupovat podle pokynů ministra Babiše a současně šéfa Agrofertu, když společnost FAU zlikvidovala. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagóny. Eště Slovnaft, všechno… Teďka to koupil ten Pitr. No a samozřejmě jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 100 nebo 200 milionů,“ řekl Babiš v nahrávce. Společnost FAU přitom garantovala převoz uskladněné a dlouhou dobu zadržované nafty z českých státních hmotných rezerv v Německu zpět do Česka.
Finanční správa se měla na FAU zaměřit už dva měsíce poté, co se stal Babiš ministrem
Hospodářské noviny v uplynulém týdnu poukázaly, že se na společnost FAU zaměřila celní správa už dva měsíce poté, co se tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) stal ministrem financí. Celníci společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, které obchodník dovezl z Rakouska a prodal jihlavskému Agropodniku. FAU se proti krokům celníků bránila žalobou, protože tvrdila, že vyměření daní bylo neoprávněné, a nakonec u soudu uspěla. Ale to už bylo pro firmu pozdě.
Finanční správa kvůli zajišťovacím příkazům podle HN totiž mezitím obstavila majetek společnosti FAU. Úředníci po firmě FAU podle deníku vymáhali DPH za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. „Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu,“ uvedly HN.
Krajský soud v Ostravě ale nedávno potvrdil, že obchodník FAU neuváděl zboží do volného oběhu, tudíž spotřební daň nemusel platit. Výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil ostravský soud za absurdní.
V dalším sporu tentýž soud podle HN tvrdě napadl Finanční správu za nezákonné zajišťovací příkazy. Konstatoval, že je vyloučené, aby tentýž subjekt platil DPH z téhož obchodu dvakrát. „A to i tehdy, pokud se podílí na daňovém podvodu,“ citovaly HN z rozsudku. Podle soudu si daňová správa protiřečí, když na jednu stranu vyzývá FAU k úhradě daně, čímž obchod posvěcuje, a na stranu druhou tvrdí, že firma byla účastníkem podvodu.
Deník Echo24 oslovil v týdnu i zástupce Finanční správy. „Souvislosti naznačené v článku odmítáme jako zcela absurdní. Finanční správa veškeré důkazy a argumenty sdělila Nejvyššímu správnímu soudu, který se tímto případem zabývá a dosud nerozhodl. Aby se Finanční správa mohla vyjádřit k podrobnostem daného případu, je nutné, aby jí daňový subjekt zbavil mlčenlivosti,“ uvedla Gabriela Štěpanyová z Finanční správy.
Majitelé firmy FAU budou po státu žádat náhradu škody.
Insolvenční správce nyní rozprodává majetek společnosti FAU. Do insolvence je podle právního zástupce firmy Alfréda Šrámka přihlášeno 1,1 miliardy korun, z toho miliarda jsou pohledávky státu. Přerovský sklad bude v rámci insolvenčního řízení na prodej. Insolvenční správce nyní hledá jeho dočasného nájemce.