Protikuřácký zákon – hospody přišly o velkou část tržeb

protikuřácký zákon v praxi

Protikuřácký zákon – hospody přišly o velkou část tržebNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Protikuřácký zákon společně s EET znamenal velkou ránu pro dříve kuřácké hospody. Obzvláště ty, které nabízejí jen studenou kuchyni a nemají možnost venkovní předzahrádky, vykazují téměř poloviční pokles tržeb. U hospod s předzahrádkou zejí lokály prázdnotou a na zahrádkách si nelze sednout. Obava tudíž panuje ze zimy. Píše E15.

Kvůli protikuřáckému zákonu si stěžují i lidé bydlící v sousedství hospod. Ti se musí vypořádat s rostoucím hlukem, s všudypřítomnými nedopalky a s kouřem, který jim jde do oken. Pražští strážníci řešili dva a půlkrát více případů rušení nočního klidu než ve stejném období vloni.

E15 přineslo příklady z jednotlivých podniků. Například v pražské restauraci Na Pasece nepociťují sice úbytek zákazníků v době obědů, jenže večer mají zákazníků mnohem méně. Hospodě Adonis ve Velkém Březně odešla přibližně polovina hostů. Majitel provozovny předpokládá, že kvůli EET a protikuřáckému zákonu nejpozději v prosinci zkrachuje.

Některého hospody založili kvůli protikuřáckému zákonu soukromé kluby. Například klatovská pivnice U Košile vstoupila do „Klubu labužnických pohodářů“. Každý návštěvník podniku se musí zapsat do knihy a zaplatit roční poplatek 50 korun. Poté dostane průkazku. Bez průkazky obsluha nikoho neobslouží.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V Anglii funguje podobný zákon již deset let. Počet pravidelných kuřáků se za tu dobu snížil z 20,9% na 16,1%. Na druhou stranu od té doby zaniklo v Británii sedm tisíc hospod, za což podle některých hlasů může právě zákaz kouření.

Čtěte také: Praha neví, co s kuřáky na ulicích. ODS má řešení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články