Nobelovu cenu za mír získali Malala a Ind Satjarthi
Sedmnáctiletá pákistánská bojovnice za lidská práva Malala Júsufzajová a indický ochránce práv dětí Kailáš Satjarthi se dělí o Nobelovu cenu za mír. Počet kandidátů byl letos rekordní.
Švédská akademie ocenila „boj proti útlaku dětí a boj za právo všech dětí na vzdělání“. Pákistánka Júsufzajová se v sedmnácti letech stává nejmladší laureátkou ocenění. V roce 2012 málem zemřela poté, co ji jeden z talibanců střelil do hlavy. Po uzdravení začala bojovat za to, aby muslimky mohly chodit do školy, což těžce nesou islamističtí radikálové.
Už před útokem dívka pravidelně psala na serveru BBC blog o problémech pákistánských žen a dětí. Pokus o její zavraždění vyvolal mezinárodní vlnu sympatií a podpory.
Čtěte také:
Pákistánská armáda zatkla útočníky na školačku Malalu
Šedesátiletý Satjarthi podle akademie „s osobní odvahou udržuje Gándhího tradici“ a přispěl k důležitým mezinárodním úmluvám o právech dítěte. Satjarthi vedl řadu poklidných protestů a demonstrací, které přispěly k osvobození desítek tisíc dětí z nucených prací.
Světové veřejnosti méně známý Satjárthí svou cenu věnoval dětem v otroctví. "Je to pocta všem dětem, které stále trpí v otroctví, při nucených pracích a v důsledku obchodování s lidmi," řekl podle agentury Reuters Ind televizní stanici CNN-IBN.
Júsufzajová patřila k favoritům i podle pozorovatelů a sázkařů. Dále měli největší šanci papež František nebo bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Letos byl rekordní počet kandidátů – 278 jednotlivců a organizací. Mezi další skloňovaná jména patřil konžský lékař Denis Mukwege, který pomáhal obětem znásilnění, americký propagátor nenásilného odporu Gene Sharp, bývalý německý kancléř Helmut Kohl či běloruský disident Ales Bjaljacki.
BREAKING NEWS: The #nobelprize2014 in Peace is awarded to Indian Kailash Satyarthi and Pakistani Malala Yousafzay pic.twitter.com/W1K0rh9An6
— The Nobel Prize (@NobelPrize)
Říjen 10, 2014
Nobelův výbor je známý tím, že s oblibou oceňuje kontroverzní kandidáty. Kupříkladu v roce 2009 získal prestižní cenu krátce po svém nástupu do úřadu americký prezident Barack Obama, v roce 2012 překvapivě Evropská unie. Loni Nobelův výbor vyznamenal nepříliš známou Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která v té době teprve připravovala likvidaci syrského chemického arzenálu.
Oba vyznamenaní se podělí o finanční částku ve výši osmi milionů švédských korun (více než 24 milionů korun českých), čeká je i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve švédské metropoli Stockholmu.
Čtěte také:
Nobelova cena za chemii pro vynálezce HD mikroskopu