Střelba na romské děti. Policie nepřijela, trvá na svém vedoucí tábora
Policie tvrdí, že nepochybila
Poté, co se v srpnu 60 romských dětí na táboře v Jiřetíně pod Jedlovou stalo terčem útoku a střelby naštvaného muže, objevily se otázky, zda byl postup policie, která odmítla na místo přijet, správný. Organizátorka soustředění a sbormistryně Ida Kelarová říká, že šlo o rasistický útok. Policie podle ní mlží a snaží se celou situaci zahrát do autu. Ta se však brání a říká, že nijak nepochybila. Vyšetřováním postupu policistů se však od minulého týdne zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.
„Nebylo to poprvé, co jsme se setkali s rasistickým útokem, ale aby se střílelo a policie nepřijela, to je nepřijatelné,“ rozčiluje se Kelarová i po více než měsíci od událostí. Má pocit, že policie ve svém jednání pochybila a že se snaží celý incident zamést pod koberec. „Zajímá mě, proč policie mlží. Proč nereaguje a proč blbne čtenáře s tím, že jsem na linku 158 nevolala,“ řekla pro Echo24.cz zpěvačka Ida Kelarová. Celé jednání a následné vyšetřování s uváděnými časy navíc považuje za zmatečné.
„Byl to rasový útok jak na děti, tak na mého muže. Střílelo se a nevíme z čeho. Nikdo nepřijel a nikdo nás nekontaktoval. Nepřijeli proto, že jsme Romové, nebo proto, že jsou líní nebo neměli auto?“ ptá se Ida Kelarová a napjatě očekává výsledky nového šetření. „Kdyby to byly neromské děti, tak už by ten člověk seděl, nebo by byl ve vazbě,“ rozčiluje se organizátorka hudebního tábora Romano drom Kelarová.
Příjezd policie by v takovém případě očekával i právník Jan Kostka. „Myslím, že je zcela namístě, aby policie okamžitě učinila výjezd na místo na základě oznámení, že na dětském táboře dochází jakousi osobou ke střelbě ze zbraně (byť do vzduchu) doprovázené vulgárními nadávkami, a je tak dána důvodná obava o zdraví nebo dokonce o život člověka,“ řekl pro Echo24.cz na dotaz, zda má policie při ohlášené střelbě povinnost přijet na místo, Kostka.
Dále odkázal na § 2 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, který je východiskem pro posouzení povinností Policie ČR a v němž je řečeno, že úkolem policie je chránit bezpečnost osob, předcházet trestné činnosti a plnit úkoly podle trestního řádu.
Nadával dětem do černých zm*dů a buzerantů
4. srpna v půl desáté večer, když se děti vracely do tábora, došlo ke slovním útokům muže, jenž bydlí v sousedství tábora. „Ten pán na ně ovšem „vylítl“ a začal na ně pokřikovat „vy černý zku*vení cikáni“, „běžte do pí*e“, a nadával dětem do černých zm*dů a buzerantů. Pak vystřelil do vzduchu,“ popisuje situaci pro Echo24.cz Kelarová i s odkazem na informace, kteří dříve uvedla v rozhovoru pro server Romea.cz.
Vedení tábora se rozhodlo, že policii o incidentu kontaktovat nebude, nechtěli celou situaci rozmazávat. O celém situaci informovali pouze majitele objektu.
Ke druhému incidentu došlo 6. srpna ráno, kdy soused vystřelil ještě třikrát, vnikl do objektu a slovně rasisticky napadl manžela Kelarové Desideria Duždu. Podle Kelarové ho chtěl urážkami vyprovokovat k bitce. Po druhém incidentu vedení tábora rozhodlo, že vše nahlásí policii ve Varnsdorfu i na linku 158.
„Chtěli jsme, aby policie přijela a celou situaci prošetřila,“ řekla Kelarová. „Policista Josef Harák z obvodního oddělení Varnsdorf, mě však poučil, že oni mají své postupy, načež mi telefon položil,“ pokračuje Kelarová. Následně se stejnou prosbou volala i na linku 158, kde jí bylo řečeno, že celá věc bude předána varnsdorfské policii. Organizátoři se tedy rozhodli osobně na policii vydat.
„Abychom z toho nedělali zase tak velkou kovbojku,“ uvítal je podle Kelarové policista Josef Harák. Vyslechl pouze produkční Adélou Bartákovou, s ostatními nemluvil. Jiným policistou byl vyslechnut ještě spoluorganizátor tábora a dramaturg České filharmonie Petr Kadlec. S dětmi ani s manželem Idy Kelarové však nikdo z policistů nemluvil. Své svědectví o prvním incidentu chtěl podle Kelarové podat i člen pěveckého sboru Lukáš Lacko, který byl členem pěveckého sboru Čhavorenge. Šanci však nedostal.
Střílím při výcviku psa, brání se soused
Na základě medializace celé věci nařídilo Krajské ředitelství policie v Ústí nad Labem o prošetření celé události. „V rámci této kontroly nebylo shledáno pochybení policistů při přijetí oznámení ze dne 6. srpna 2016 ani v postupu při prověřování tohoto oznámení ve dnech 6. a 7. srpna 2016. Důslednou prověrkou nebylo zjištěno přijetí žádného oznámení, ústního ani telefonického, na žádném ze základních útvarů Územního odboru Děčín, a to v době od 21.30 hodin dne 4. srpna 2016 do 9.27 hodin dne 6. srpna 2016, které by se týkalo incidentů v areálu dětského tábora. Rovněž nebylo zaznamenáno žádné oznámení na telefonní lince 158 z oblasti Jiřetína pod Jedlovou,“ píše ve zprávě Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje, kterou dostalo Echo24.cz minulé úterý k dispozici.
„Nechápu, proč uvádějí zrovna tento čas,“ zlobí se Kelarová, která od začátku nepopírá, že na policii volala o několik minut později. Mluvčí Jana Slámová pro Echo24.cz řekla, že čas je uveden proto, že se na policie sneslo podezření, že na linku 158 přišel telefonát již dříve a oni ho zanedbali. První hovor ve spojitosti s tímto incidentem je na lince 158 zaznamenán až od střílejícího souseda, který sám věc oznámil s tím, že ho obtěžuje hluk z areálu dětského tábora. „Dále pak uvedl, že při výcviku svého psa střílí do vzduchu a že byl nařčen vedením pěveckého sboru, že střílí po dětech,“ uvádí se v policejní zprávě z minulého týdne.
Policie sama tvrdí, že nepochybila, ale šetření pokračuje
Policie dále uvedla, že všechna podání zdokumentovala, opakovaně telefonicky komunikovala s oběma stranami konfliktu a předávané informace zjišťovala. Údajně provedla i prohlídku areálu, což Kelarová zpochybňuje. „Pokud v táboře někdo byl, my jsme tam nebyli. Nikdo s námi nemluvil,“ doplňuje.
Pochybení, které policie naopak připustila, je to, že incident ze 4. srpna nebyl důkladně prošetřen, nebyly vyslechnuty ani všechny zúčastněné osoby. Šetření incidentu ze 6. srpna bylo podle policejní zprávy naopak započato neprodleně po prvním oznámení.
Celý incident byl původně varnsdorfskou policií posouzen jako přestupek, s čímž ale organizátoři nesouhlasili a trvali na dalším prošetření. Incident řešila také kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Děčín. Vyhodnocení o správnosti postupu policistů mělo být hotové do 30. září 2016 a výsledky šetření předloženy řediteli Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Jaromíru Knížeti. Na otázku, zda se výslechy budou týkat i policistů, kteří celý problém dostali do rukou, však mluvčí v úterý 13. září Jana Slámová pro Echo24.cz řekla, že do kompetencí kriminalistů výslechy policistů nespadají.
„Proč nás budou vyslýchat až teď? My jsme tam byli před víc jak měsícem,“ ptá se Kelarová a přiznává, že ji kriminalisté již kontaktovali. Zároveň však říká, že se podle ní nejedná jen o obyčejný přestupek a pokud to policie zodpovědně neprošetří, obrátí se organizátoři tábora na zahraniční organizace.
Romové hledají pomoc i u ombudsmanky
Celým incidentem se již také, zatím neformálně, zabývá i kancelář veřejného ochránce práv. „Ombudsmanka se o to sama zajímala. Kontaktovali jsme některé osoby a čekáme na výsledky policejního šetření. Pokud budeme mít podezření, že mohlo dojít k chybnému postupu policie, zahájíme v této věci šetření. Zatím však žádné šetření neprobíhá,“ řekl pro Echo24.cz vedoucí sekretariátu David Slováček. Podnět ombudsmance Anně Šabatové k prošetření celé situace již například zaslala zahraniční organizace hájící práva Romů - European Roma Rights Centre.