Popsal ‚Velký únik‘ lidstva. Nobelovku si zaslouží
O možném ocenění čerstvého laureáta Nobelovy ceny za ekonomii, skotského rodáka Anguse Deatona, se spekulovalo už několik dnů před pondělním oznámením. Nejde tedy o žádné překvapení. Deaton si ocenění bezpochyby zasluhuje. Nobelův výbor hodnotí jeho přínos skutečně významně, o čemž svědčí to, že se o cenu s nikým nedělí.
Deatona, profesora ekonomie a mezinárodních záležitostí z Princetonu, lze jedním výrazem vystihnout jako „informovaného optimistu“. Ve své shrnující knize Great Escape, tedy Velký únik, která vyšla předloni péčí Princeton University Press, předkládá hned několik zásadních a příznivých výdobytků lidského rodu.
Čtěte také: Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie
Vše přitom opírá o pečlivý výzkum a o čísla, žádná dojmologie se nekoná. Konstatuje, že naděje dožití při narození vzrostla od roku 1900 o celých padesát procent – a stále roste. Navzdory související populační explozi přitom stoupá i průměrná životní úroveň. Podíl lidí žijících z méně než dolaru denně klesl ze 42 procent v roce 1981 na 14 procent v době publikace knihy. „Velký únik“ se tak lidstvu daří. Po tisíce let tomu totiž bylo tak, že ten zlomek šťastlivců, kteří unikli smrti v kojeneckém nebo dětském věku, nakonec zpravidla čelil tíživě chudobě.