Běloruská opozice protestovala proti volbám. Chce nové

VOLBY NEBYLY SVOBODNÉ

Běloruská opozice protestovala proti volbám. Chce novéNOVÉ
Budova běloruského parlamentu v Minsku. Foto: FOTO: Fjodor Sjolivanov / Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Běloruská opozice žádá nové parlamentní volby, ačkoliv v nedělních volbách poprvé za 20 let získala zastoupení běloruském parlamentu. Ani podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která dohlížela na průběh voleb, nebyly volby svobodné a spravedlivé.

V pondělí uspořádali opoziční aktivisté protest v centru hlavního města Minsku. Účastníci drželi transparenty vyzývající k novým volbám. „To nebyly žádné volby,“ řekl bývalý prezidentský kandidát Vladimir Nekljajev. „Je to další politická fraška.“

Policie proti protestantům nezasáhla, přestože shromáždění nebylo povolené, napsal web Radia Svobodná Evropa.

OBSE v předběžném hodnocení uvádí, že Bělorusko přistoupilo k nápravě některých dlouhodobých výtek a že k mezinárodním pozorovatelům přistupovalo vstřícně. Přesto podle OBSE volby nebyly transparentní podle západních standardů.

Šéf pozorovatelské mise OBSE Kent Härstedt prohlásil, že volby v žádném případě nebyly svobodné a spravedlivé.

„Je jasné, že Bělorusko má před sebou dlouhou cestu, aby dostálo svým demokratickým závazkům,“ řekl Härstedt. Problémem zůstávají například proces sčítání hlasů, který provázely nesrovnalosti, právní rámec omezující politická práva a základní svobody či nedostatečně otevřené zpravodajství v médiích.

O 110 míst v dolní komoře běloruského parlamentu se ucházelo 484 kandidátů. Řadu opozičních kandidatur volební komise z formálních či neprůhledných důvodů k volbám nepustila. Ve volbách podle oficiálních zpráv kandidovali zástupci devíti z patnácti úředně povolených politických stran. Většinu poslanců tradičně tvoří formálně nezávislé osobnosti oddané režimu.

Parlament má v Bělorusku podřízenou roli, prakticky o všem rozhoduje prezident Alexandr Lukašenko. Ten je u moci od roku 1994, dva roky poté byli naposled do parlamentu zvoleni opoziční politici. Nyní má Lukašenko podle opozičních médií zájem na vylepšení své pověsti ve světě. Loni se mu podařilo http://echo24.cz/a/ihLMs/rakousky-kardinal-varuje-muslimove-chteji-ovladnout-evropudosáhnout zmírnění západních sankcí, zejména díky zprostředkování rozhovorů o ukončení konfliktu na východě Ukrajiny.

Čtěte také: Lukašenko nadbíhá Západu. Opozici nechal po 20 letech dvě křesla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články