ON-LINE: Se Skotskem jednat nebudeme, řekli lídři unie
Důsledky brexitu
V Británii po referendu o Evropské unii, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod země ze společenství, pokračují politické otřesy. Donald Tusk upozorňuje Brity, že pokud chtějí přístup k unijnímu trhu, budou muset akceptovat všechny podmínky s tím spojené, včetně volného pohybu osob. Skotsko chce bez Angličanů vyjednávat přímo se špičkami EU o svém členství, unie to ale odmítla. Proces odchodu Velké Británie z EU spustí až Cameronův nástupce, členské země EU však chtějí záměry britské vlády vědět co nejdříve. Merkelová tvrdí, že v nejbližší době není třeba změna unijních smluv.
17:20 Se Skotskem ne. Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po odchodu Británie z této mezinárodní organizace. Většina Skotů v britském referendu minulý týden hlasovala pro setrvání v unii; celkový výsledek referenda je však opačný.
16:32 Polský prezident je proti prohlubování politické spolupráce v EU
Evropská unie by po britském referendu neměla prohlubovat politickou spolupráci mezi členskými státy, ale měla by se vrátit ke svým kořenům, na kterých vznikla. Novinářům to řekl polský prezident Andrzej Duda po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou. „Výsledky (britského referenda) hovoří o tom, že lidé chtějí Evropskou unii takovou, jakou byla na počátku. Tedy Evropskou unii, která pomáhá a poskytuje svobody, a ne unii, která překáží a přikazuje,“ uvedl Duda.
16:04 Španělsko je proti jednání EU se Skotskem, tvrdí Rajoy
Skotsko nemá pravomoc vyjednávat s Evropskou unií, jednání s ní může vést pouze Londýn. Na jednání unijních představitelů v Bruselu to dnes řekl španělský premiér Mariano Rajoy. Pokud podle něj opustí unii Británie, opustí ji i Skotsko. „Chci to říct naprosto jasně. Skotsko nemá kompetenci vyjednávat s Evropskou unií. Španělsko je proti jednání s kýmkoli jiným, než je vláda Spojeného království,“ uvedl Rajoy v Bruselu
14:55 Přístup na jednotný trh je podmíněn čtyřmi svobodami, řekl Tusk
Přístup třetích zemí na jednotný evropský trh je podmíněn plným akceptováním pravidel o svobodném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Novinářům to po dnešním neformálním jednání šéfů států a vlád 27 zemí EU řekl předseda unijních summitů Donald Tusk v souvislosti s britským rozhodnutím unii opustit. Podobně se vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová či český premiér Bohuslav Sobotka.
14:24 Cameron: Udržet celistvost Británie je prvořadým zájmem země
Udržení celistvosti Spojeného království je po referendu, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, nejvyšším zájmem země. Dnes to v parlamentu prohlásil britský premiér David Cameron. Odlukou od Londýna bezprostředně po oznámení výsledků referenda pohrozily Skotsko a Severní Irsko. „Zachování Spojeného království je tím nejvyšším zájmem naší země,“ řekl Cameron, jehož citovala agentura Reuters.
14:12 Merkelová míní, že nyní není třeba změna unijních smluv
V současné situaci není třeba měnit základní smlouvy Evropské unie, řekla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová po dnešním neformálním jednání prezidentů a premiérů 27 členských zemí EU. Politici dnes v tomto formátu bez premiéra Davida Camerona diskutovali poprvé poté, co Britové v minulém týdnu rozhodli o odchodu své země z unie. Kancléřka potvrdila, že tato diskuse bude pokračovat na dalším neformálním setkání ve stejném formátu v září v Bratislavě.
Skotové obchází Angličany. Chtějí jednat přímo se špičkami EU – Echo24.cz https://t.co/VgFJ1ry0pq via @echo24cz pic.twitter.com/yAtmRTGKnK
— Echo24.cz (@echo24cz) June 28, 2016
13:37 Možný Cameronův nástupce chce regulovat migraci, rozhodnutí o brexitu pak považuje za neměnné
Možný nástupce britského premiéra Davida Camerona a ministr jeho nynější vlády Stephen Crabb chce jako ministerský předseda regulovat přistěhovalectví, o tomto tématu proto nebude chtít s Evropskou unií během vyjednávání o budoucích vztazích diskutovat. Rozhodnutí o brexitu pak považuje za neměnné.
12:41 Britská korunní území chtějí zachovat vztahy s EU
Britská korunní území Jersey a Guernsey v Lamanšském průlivu a ostrov Man v Irském moři, která oficiálně nejsou součástí Spojeného království ani Evropské unie, si chtějí uchovat nynější status vztahů s Bruselem. Představitelé těchto značně samosprávných ostrovů, jejichž obyvatelé se referenda neúčastnili, se proto s příslušnou žádostí obrátili otevřeným dopisem na britského premiéra Davida Camerona.
10:18 Mladí Britové po referendu více hledají práci v zahraničí
Po čtvrtečním referendu, ve kterém se Británie rozhodla opustit Evropskou unii, stále více mladých Britů hledá zaměstnání v jiných unijních zemích. Na svém webu to dnes uvedl týdeník Politico Europe s tím, že nejvíce by z odchodu talentovaných pracovníků z Británie mohlo těžit Irsko. Po 48 hodinách od referenda vzrostl na dvojnásobek počet mladých lidí, kteří kvůli práci chtějí opustit Británii. Podle agentury Indeed, která zprostředkovává práci, je největší zájem o zaměstnání v Dublinu a Berlíně.
10:02 Představitelé členských zemí EU zahájili schůzi, poprvé bez Camerona
Lídři 27 zemí Evropské unie poprvé bez Británie zahájili neformální jednání v Bruselu. Řešit budou zejména budoucnost bloku poté, co si Britové v referendu odhlasovali vystoupení z unie. Mělo by přitom jít o cíle, které chtějí řešit občané, konkrétně migraci a hospodářský růst. Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že sedmadvacítka se dnes určitě vrátí k „taktice vyjednávání“ s Velkou Británií. Sobotka připomněl, že Britové podle všeho příliš nespěchají s oficiálním oznámením svého záměru odejít, a v EU je shoda, že do té doby není možné vést formální ani neformální jednání o této věci.
Kdo vystřídá Camerona v Downing Street? Tady jsou kandidáti – Echo24.cz https://t.co/Be8lRPbFX1 via @echo24cz
— Echo24.cz (@echo24cz) June 29, 2016
9:50 Skotská národní strana chce být v Británii hlavní opoziční silou
Skotská národní strana (SNP) chce dnes v britském parlamentu požádat, aby byla oficiálně uznána jako hlavní opozice. Tento titul náleží vždy nejsilnější nevládní parlamentní straně, a tou jsou s takřka 230 poslanci labouristé. SNP ale tvrdí, že po úterním hlasování má labouristický šéf Jeremy Corbyn v Dolní sněmovně podporu jen 40 svých poslanců, zatímco skotská frakce se opírá o 56 zákonodárců.
9:40 Angličtina po brexitu bude nadále oficiálním jazykem
Zastoupení Evropské komise v Irsku odmítá tvrzení, že angličtina po odchodu Británie z Evropské unie přestane být oficiálním jazykem bloku. To v pondělí prohlásila předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová s tím, že o registraci angličtiny jako takzvaného úředního jazyka EU požádalo pouze Spojené království, zatímco Irsko a Malta, kde je angličtina jedním z oficiálních jazyků, tak neučinily.
9:24 Litevská prezidentka: Důležitá je teď jednota EU
Lídři 27 zemí Evropské unie bez Británie se budou dnes na neformálním jednání v Bruselu zabývat zejména budoucností bloku poté, co si Britové v referendu odhlasovali vystoupení z unie. Po příjezdu na schůzku to řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Důležitá je teď podle ní hlavně jednota EU. „Dnešek už není o Davidu Cameronovi, on a Británie vědí, co dělat. Dnešek je o nás, o naší jednotě,“ řekla Grybauskaitéová. Kromě jednoty je podle ní v současné době nejdůležitější vytyčit si cíle, kterými se má EU zabývat. Mělo by přitom jít o cíle, které chtějí řešit občané. Konkrétně zmínila například migraci a hospodářský růst.
We need Labour party members, trade unionists & MPs to unite behind my leadership at a critical time for our country pic.twitter.com/O3uYXR0Bhq
— Jeremy Corbyn MP (@jeremycorbyn) June 28, 2016
8:44 Britský labouristický šéf Corbyn se zřejmě dozví jména vyzývatelů
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, který kvůli kritice nedostatečné podpory členství v Evropské unii během kampaně před referendem čelí sílícímu tlaku k rezignaci, se zřejmě ještě dnes dozví jména svých vyzývatelů. Podle BBC se očekávají dva protikandidáti – místopředseda strany Tom Watson a někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eagleová. Corbyn odstoupit odmítá s tím, že kdyby tak učinil, zradil by důvěru svých podporovatelů. Každý z případných Corbynových vyzývatelů musí získat podporu nejméně 20 procent labouristických poslanců. Pokud se to protikandidátům podaří, bude následovat vnitrostranické hlasování, které o novém předsedovi rozhodne.
00: 50 Členské země Evropské unie chápou, že Londýn po referendu o odchodu z EU potřebuje určitý čas, záměry britské vlády ale chtějí znát co nejdříve.
V úterý večer to britskému premiérovi Davidu Cameronovi řekli ostatní šéfové států a vlád zemí unie. Cameron, pro kterého byla schůzka velmi pravděpodobně posledním unijním summitem, jehož se zúčastnil, zopakoval, že proces odchodu jeho země z EU spustí až jeho nástupce. Po setkání je také podle něj jasné, že evropští vedoucí představitelé chtějí získat jasnou představu o budoucím uspořádání vzájemných vztahů. Jasnou zprávou z večerní diskuse, nad kterou se také bude muset příští britská vláda zamyslet, je podle Camerona rovněž to, že Británie nemůže mít výhody členství v EU, aniž by na ně vynaložila náklady.
Souhrn předchozích zpráv k brexitu najdete v článku ZDE.