Svět slaví Shakespeara. Ve Stratfordu vystoupí Cumberbatch i Denchová
SLAVNÉ VÝROČÍ
Tisíce lidí po celém světě si dnes připomínají literární velikány. Na dnešní den totiž připadá čtyřsté výročí úmrtí španělského spisovatele Miguela de Cervantese i anglického dramatika Williama Shakespeara. Také proto vyhlásila v roce 1996 organizace UNESCO 23. duben Světovým dnem knihy a autorského práva.
Asi největší shakespearovské oslavy chystá dnes rodiště tohoto dramatika Stratford nad Avonou při večerním programu Shakespeare Live! V něm vystoupí řada hvězd jako David Tennant, Judi Denchová, Ian McKellen, Helen Mirrenová či Benedict Cumberbatch. Slavnostní představení zhlédne osobně i následník britského trůnu princ Charles, který na místě zároveň otevře pamětní zahradu na místě Shakespearova posledního domu.
Že je odkaz autora Hamleta, Othella či Romea a Julie stále živý, se přesvědčí také v Londýně, mimo jiné při promítání podél řeky Temže. Na třicítce obrazovek budou dnes a v neděli běžet úryvky z Shakespearových děl natočené na různých místech světa.
Výročí slavného literáta se připomíná i v londýnském divadle Globe spojovaném s Williamem Shakespearem. Divadlo na jižním břehu řeky Temže je replikou původní kulaté scény, kde se hrály Shakespearovy hry za jeho života. Divadlo vyhořelo v roce 1613, znovu bylo vybudováno o rok později a v roce 1644 bylo strženo. Soudobá kopie pochází z 90. let minulého století.
Čtěte také: Z Shakespearova hrobu byla podle vědců ukradena jeho lebka
Dnes budovu navštívil i americký prezident Barack Obama, který je na státní návštěvě Británie. Obama měl možnost zhlédnout úryvek z Hamleta, včetně slavného princova monologu „být, či nebýt?“ a celé vystoupení následně označil za nádherné.
Kulaté výročí od úmrtí Shakespeara se připomíná také v České republice, konkrétně v Ostravě. Nad budovami ostravských institucí od dnešního rána vlaje 16 vlajek připomínajících 400 let od úmrtí a údajně 452 let od narození dramatika Williama Shakespeara. Vyvěšení bílých vlajek je součástí celoročního projektu Shakespeare Ostrava 2016. Do něj se zapojila všechna ostravská divadla, knihovna, vysoké školy i další instituce jak kulturní, tak vzdělávací.
Také život a dílo Miguela de Cervantese si dnes lidé připomenou v desítkách zemí, mimo jiné předčítáním jeho nejslavnějšího románu Don Quijote. Toto dílo, které je podle některých druhou nejpřekládanější knihou po Bibli, mohou lidé číst v devíti desítkách jazyků. V Kuala Lumpur dnes pokřtí první překlad do malajštiny.
Čtěte také: GALERIE: Malý princ se v pyžamu pozdravil s Obamou
V Cervantesově rodišti Alcalá de Henares organizují mimo jiné sérii přednášek britských expertů na Cervantese a španělských specialistů na Shakespeara. Oba literární velikáni, ač žili v téže době, se zřejmě nikdy nesetkali. Spory se vedou o to, zda některý z nich četl něco z díla toho druhého.
Některá španělská média využila dnešní výročí ke srovnání oslav Španělska a Británie. „Jsou to dva největší velikáni světové literatury, ale historie jim neměřila a ani dnes neměří stejným metrem,“ napsal například španělský list El Mundo. V článku „Angličan bohatý, Španěl chudý“ se autor ptá, zda pojetí oslav odpovídá tomu, že Shakespeare zemřel jako dobře situovaný a bohatý muž a Cervantes skonal chudý a bez většího uznání.
Výročí Shakespeara dnes mimo jiné připomíná i Google, který v sobotu podobiznu slavného dramatika umístil na svůj internetový vyhledávač.