5 otázek kolem unesených dívek: bylo ve hře výkupné?
Otázky kolem záchrany
Jaké bylo angažmá české diplomacie při osvobození dvou unesených Češek Hany Humpalové a Antonie Chrástecké? A projednávala Sobotkova vláda uvolnění peněz na výkupné? Server ECHO24.cz se pokusil odpovědět na pět otázek, které v souvislosti s případem dosud nebyly zodpovězeny.
Kdo dívky unesl?
Podle hlavního vyjednavače z muslimské humanitární organizace IHH, která dívky v pátek v Turecku předala rodinám, šlo o „ozbrojenou ilegální skupinu z Pákistánu“. Zda jsou napojeni na nějakou jinou dobře známou organizaci, ale podle něj „není jasné“. Izzet Şahin tak odmítl potvrdit spekulace pákistánského novináře Vahída Chalfe z deníku Dawn,že za únosem je Al-Káida. Ten tak usuzoval na základě jednoho z dříve zveřejněných videí, v němž se Češky přimlouvaly za propuštění pákistánské lékařky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA.
Vyjednavač IHH únosce blíže nepopsal: „Poslali jednoho zástupce, s ním jsme vyjednávali a dívky předali rodinám.“
Žádné informace o svých únoscích nesdělily při prvním setkání s novináři v Turecku ani samy dívky. Uvedly, že neví, o koho jde, že se jim nepředstavili.
Kde dívky drželi?
Dívky byly uneseny na západě Pákistánu, nedaleko hranic s Íránem a Afghánistánem, když cestovaly autobusem. „Od té doby si nejsme jisti, kde byly drženy nebo za jakých podmínek. My jsme se koneckonců po jejich propuštění ani neptali na takové věci, abychom je nenutili vzpomínat na toto těžké období. Třeba to v brzké době popíší samy dívky,“ uvedl vyjednavač Izzet Sahin v rozhovoru pro iDnes.
Místo věznění nespecifikovaly ani unesené dívky. „Museli jsme tam poslouchat spoustu výbuchů a střelbu,“ zmínila Hana Humpalová. „Dlouhé dva roky jsem čekala v jedné místnosti na setkání se svou rodinou,“ svěřila se pohublá Antonie Chrástecká.
Byl důvodem propuštění zdravotní stav?
Turecký deník Millyet uvedl, že ve vyjednávání hrál prý velkou roli i zdravotní stav žen, který vyžadoval nasazení léků. Nakonec se obě podařilo dostat do východoturecké provincie Van, odkud podle deníku Hürriyet odletěly zvláštním letadlem do České republiky.
„Když nám je předali, byly napohled zdravé. Byly sice pochopitelně unavené a hodně zhubly, ale věřím, že se v krátké době zotaví. Společně jsme poobědvali a povečeřeli, a to byly v pořádku,“ uvedl pro iDnes vyjednavač Izzet Sahin. „Nemohu ale zcela vše vyloučit, protože jsme v Turecku neměli dost času na nějakou větší zdravotní prohlídku,“ dodal s tím, že samozřejmě to byly pro ně velice těžké dva roky, které musely vydržet v cele nebo vězení.
Dívky jsou nyní v péči státu na utajeném místě, k dispozici mají ostrahu, psychologa a mohou je navštěvovat rodiny.
Jaká byla role české diplomacie? Pomohly si samy rodiny?
Podle Izzeta Sahina vyjednávala organizace IHH výhradně s rodinami dívek, které se na ně obrátily před dvěma měsíci dopisem. „Byli jsme zprostředkovateli mezi rodinami a představiteli druhé skupiny. Ohledně dalších procedur nemůžeme s jistotou říci, jaká byla v tomto případě role představitelů z vašeho ministerstva zahraničí či dalších orgánů. Naším spolupracovníkem byly ale rodiny,“ uvedl Sahin pro iDnes.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v sobotu zdráhal komentovat pozadí vyjednávání. Pro ČT uvedl, že za propuštěním dívek byla dlouhodobá práce krizového štábu a že se do něj zapojily i tajné služby.
Podle informací z pondělního čísla týdeníku Respekt byl do akce na záchranu dívek zapojen i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Vojenské zpravodajství nebo Útvar rychlého nasazení. Přímo na území Pákistánu měl také operovat několikačlenný tým české rozvědky, avšak bez větších úspěchů. Jde totiž o velmi komplikované, vesměs vesnické a značně konzervativní prostředí v horách, kde je účinnější zpravodajská práce závislá na kontaktech v místní kmenové společnosti, píše Respekt.
Bylo ve hře výkupné?
Ministra vnitra Milan Chovanec tento dotaz v ČT v sobotu rázně komentoval, že český stát s teroristy nevyjednává, ani neplatí výkupné. Podle pondělního vydání Respektu ale o uvolnění peněz na zaplacení výkupného v minulosti Sobotkův kabinet jednal. Zdroj z diplomatických kruhů prohlásil, že se mluvilo zhruba o částce dvou milionů dolarů.
Podle informací Respektu dorazilo v druhé polovině roku do Česka další video (o němž se veřejnost nedozvěděla), které potvrzovalo, že ženy stále žijí. Další pak přišlo zhruba před dvěma měsíci.
Únosci zároveň umožnili, aby rodiny mohly poslat dívkám boty nebo knížky. Přitom měnili své požadavky. Jednou trvali na propuštění zmíněné pákistánské lékařky, jindy požadovali peníze. Nejprve dvacet milionů dolarů, posléze částku snižovali. Česká vláda však odmítá, že by za propuštění dívek platila.
Čtěte také: Unesené dívky: Dva roky jsme čekaly zavřené v jedné místnosti
Jak se podařilo najít únosce? Dívkám pomohl turecký prostředník