Greenpeace pronikli do elektrárny. Prý způsobili milionové škody

Svérázný protest

Greenpeace pronikli do elektrárny. Prý způsobili milionové škodyAKTUALIZOVÁNO
Jedenáct aktivistů Green Peace protestuje na chladící věži elektrárny ve Chvaleticích. Foto: FOTO: Facebook Green Peace.
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na chladicí věži elektrárny Chvaletice zůstává jedenáct aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Věž obsadili v pondělí, protestují tím proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí. Severní energetická, která elektrárnu vlastní, vyčísluje škody způsobené jejich počínáním. Podle mluvčí společnosti Gabriely Sáričkové Benešové jde řádově o miliony korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.

„Dosud zjištěné škody, jako je rozstříhání plotu, vrtání do pláště chladicí věže a další, postupně vyčíslujeme. I pokud aktivisté nepoškodili ochranný nátěr věže, jak uvádí posudek Greenpeace, jedná se o škodu v řádu milionů korun. Je-li však plášť poškozen, vyšplhá se na desítky milionů,“ uvedla mluvčí.

V pondělí aktivisté vyvěsili první část transparentu se vzkazem veřejnosti s nápisem Již brzy. Dnes chtějí vyvěsit druhou část, o jejímž znění mohli lidé do 13:00 hlasovat na facebooku české organizace Greenpeace, uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Lidé mohli vybírat, která zpráva se k elektrárně hodí víc. „Zda má spíše upozorňovat na zdravotní dopady elektrárny, či na fakt, že elektrárna se měla místo prodlužování provozu uzavřít,“ uvedl Hrábek.

Podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase způsobili aktivisté značné škody, policie je vyčíslila zhruba na 100.000 korun. Prostříhali žiletkový plot, poničili zábranu proti vstupu na věž a navrtali mnoho otvorů do jejího zdiva. „Skořepina je silná jen 15 až 20 centimetrů. Budeme muset postavit lešení a věž zkontrolovat, jen lešení stojí desítky tisíc korun,“ řekl ČTK Pavlas.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Pracuje v ní asi 350 lidí. Kvůli opravám dělá nyní svou obvyklou práci jen část z nich, část je převedena na náhradní práce a údržbu, další si vybírají dovolenou. Do provozu by měla být elektrárna uvedena opět v polovině října. Její instalovaný výkon činí 820 MW, vlastní ji společnost Severní energetická.

Čtěte také: Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice

Dohoda TTIP poškodí evropské spotřebitele, varují Greenpeace

Policejní prezident Tuhý kritizoval ministry ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články