Aplikace poznává rostliny, stačí je vyfotit

Aplikace na pro milovníky přírody

Aplikace poznává rostliny, stačí je vyfotitNOVÉ
Tech

jok Echo24

Pro to abyste během procházky v přírodě rozpoznali neznámé stromy a květiny, již nepotřebujete atlas rostlin. Aplikace Pl@ntNet pro rozeznávání druhů rostlin v přírodě, kterou spustila skupina Veolia v rámci projektu Tajný život města, to zvládne za několik sekund. Při zaplňování databáze rostlin pomáhali také čeští studenti, kteří prostřednictvím aplikace soutěžili o zájezd do environmentálního centra Zaježová na Slovensku.

„Pl@ntNet je aplikace vyvinutá francouzskými vědci, dostupná pro iOS a Android. Stačí vyfotit list, květ, plod rostliny nebo kůru stromu, které objevíte třeba na výletě, a Pl@ntNet ji na místě rozezná a určí,“ uvedli autoři projektu v tiskové zprávě. Na tvorbě české a slovenské verze se podílely kromě Veolie také vzdělávací centrum Tereza a centrum environmentální výchovy Živica.

Aplikaci doplňovali také studenti českých základních škol a gymnázií. „Školní týmy, ve svém okolí objevovaly a fotily divoce rostoucí rostliny. Pomohly tak zároveň naplnit aplikaci Pl@ntNet o druhy planě rostoucí v naší přírodě. O svých objevech následně informovaly veřejnost formou videí, reportáží nebo výstav,“ uvedli autoři projektu.

Projektu se v minulém roce zúčastnilo 50 škol, z nichž tři nejlepší týmy vyhrály zájezd do environmentálního centra Zaježová na Slovensku. Projekt Tajný život města Veolia spustila na začátku minulého školního roku, v tomto roce v něm chce pokračovat. Aplikace Pl@ntNet je zdarma ke stažení na internetových stránkách projektu.

Čtěte také: Novinka v dopravě. „Letecký Uber” nabízí levné lety i z Česka