Britové chtěli přesunout obyvatele Hong Kongu do Severního Irska

Britové chtěli přesunout obyvatele Hong Kongu do Severního IrskaNOVÉ
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britské úřady chystaly plán, který by přesunul hongkongské obyvatelstvo do nového městského státu v Severním Irsku. Britský plán z poloviny 80. let, kdy se blížil konec pronájmu teritoria, zveřejnil deník The Independent.

S plánem jak dislokovat populaci Hong Kongu přišla univerzita v Readingu v roce 1983, tedy rok před tím, než Velká Británie a Čína podepsali dohodu „jedné země, dvou systémů“. Ještě před tím ale Británie spřádala plány, jak si zemi přiblížit – doslova.

Smělý a nevídaný plán readingské univerzity se zalíbil vysokým státním úředníkům, kteří ho podle nyní odtajněných dokumentů začali vážně zvažovat. Konkrétně se mělo jednat o část severoirského regionu Ulster mezi městy Coleraine a Londonerry, kam mělo být více než 5 milionů obyvatel Hong Kongu přesunuto.

Jednalo se o zároveň o plán, jak pozvednout ekonomiku oblasti a rovněž o pomoc obyvatelům, kteří se obávali o svou budoucnost pod nadvládou Číny. I kvůli tomu pak v roce 1984 usilovala britská strana o zachování práv a svobod místních lidí vytvořením „zvláštní administrativní zóny ČLR“. 

The Independent zveřejněné dokumenty glosuje spíše jako námět k dílu satirického pořadu Jistě, pane ministře. Autor studie byl sociolog Christie Davies a jeho nápad se okamžitě zalíbil Georgovi Fergussonovi, vysokému představiteli britské vlády se zaměřením na Severní Irsko.

V dokumentu, který Fergusson vydal, byly zmíněny i možné výtky Bruselu, kterému by se nemuselo líbit umístění nové populace na britské ostrovy. Schéma dokonce podstoupilo pilotní zkoušku tohoto programu, kdy 50 čínsko-vietnamských rodin „testovalo“ prostředí Severního Irska. Podle zprávy si první vlna asiatů neztěžovala na podnebí a dokonce dobře vycházeli s místními obyvateli.

Návrh začal získávat oblibu i v britském parlamentu, kdy se někteří poslanci začali „velmi vážně zajímat“ o praktickém řešení navrhované situace. Nezískal ale širší podporu klíčových zástupců vlády a parlamentu. Jedna z výtek byla připomínka Davida Snoxella diplomata za Irsko, který tvrdil, že umístění pěti a půl milionu obyvatel by mohlo způsobit přesun dalšího obyvatelstva naopak zpět do Hong Kongu. Ten konkrétně varoval před „masovým exodem uprchlíků na lodích směrem do jihovýchodní Asie“.

„Jsem rád, že můj rozumný návrh brali tak vážně,“ uvedl Davies pro The Independent s tím, že ho nemusel myslet úplně vážně. „Bylo to myšlené z legrace ale zároveň schválně nejednoznačně. Moje zkouška dobré vtipné satiry vyšla ve chvíli, kdy ji začala brát významná menšina vážně,“ dodal pobaveně Christie Davies.

Čtěte také: Britové toho mají dost: Cameron chce oplotit Calais

Islamisté chystají v Evropě děsivé útoky, varuje Cameron

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články