15. května za 15 dolarů: Lidi z fastfoodů jdou do stávky
Restaurace rychlého občerstvení představují na jedné straně výdobytek moderní doby, který šetří čas. Na druhé straně jsou fastfoody v USA symbolem práce za minimální mzdu. Po loňské prosincové stávce se v květnu uskuteční další. Tentokrát v globálním měřítku.
Titány na poli restauračního průmyslu, jako jsou McDonald‘s, Burger King, KFC a další, čeká jednodenní globální stávka nespokojených zaměstnanců. Oznámili to na tiskové konferenci 7. května před restaurací McDonald's v centru newyorského Manhattanu zástupci organizace Fast Food Forward, která zastupuje pracovníky fastfoodů ve Spojených státech.
Do boje za vyšší mzdy a dodržování práv zaměstnanců se podle organizátorů zapojí lidé na pěti kontinentech, v několika desítkách zemí světa a stovkách měst. „Jdeme na globální úroveň. Náš boj inspiroval pracovníky po celém světě, aby se spojili,“ řekla Ashley Catheyová, která pracuje v Memfisu v Tennessee a její plat činí 7,75 dolarů za hodinu po šesti letech práce. Datum stávky 15. května je symbolické a odráží požadavek 15 dolarů za hodinu, které protestující považují za odměnu úměrnou své práci, napsal server USA Today.
V minulém týdnu se uskutečnilo v New Yorku vůbec první globální setkání pracovníků fastfoodů a odborových předáků. Schůzi organizovala mezinárodní organizace IUF, která sdružuje 396 odborových organizací ve 126 zemích světa, jež hájí zájmy celkem 12 milionů zaměstnanců.
Protestovat bude 150 amerických měst
Organizátoři protestů očekávají, že v USA se stávky zúčastní města Filadelfie, Sacramento, St. Louis, Kansas City, Milwaukee, Oakland, Detroit, Miami, Chicago, Los Angeles, New York City a další. Stávku ve 150 amerických městech by pak měly doprovázet protesty v dalších 30 zemích světa. Zapojit by se měli zaměstnanci ve městech Karáčí, Casablanca, Londýn, Sao Paulo, Dublin, Bangkok, Buenos Aires, Ženeva, San Salvador a v další městech v Indii, Indonésii, Nigérii, Jihoafrické republice a Japonsku. Informaci přinesl server Salon.
Někteří z neamerických protestujících tvrdí, že sympatizují se svými kolegy a chtějí je podpořit. Louise Marie Rantzauová, která pracuje v dánské pobočce McDonald‘s, vydělává 21 dolarů za hodinu a byla prý překvapená, že její američtí kolegové mají tak nízké platy, napsal server USA Today. Aktivisté plánují nejrůznější akce od informačních stánků, přes uzavření restaurací v době oběda až po protestní pochody.
Stávku budou zřejmě řešit akcionáři McDonals's
Mnohé z těchto společností fungují na principu franšízingu, což znamená, že jednotlivé lokální pobočky provozují tamní podnikatelé za dodržení určitých podmínek. Kolem 80 procent restaurací McDonald's je provozováno místními nezávislými podnikateli, uvedla mluvčí Heidi Barker Sa Shekhemová. „V této diskusi je třeba vzít v úvahu vysoce konkurenční povahu tohoto odvětví, ve kterém lidé pracují za minimální mzdu, a tisíce malých podniků, které tvoří řetězec restaurací McDonald‘s,“ dodala mluvčí. Plánovaný protest by se podle USA Today mohl stát tématem pro výroční setkání akcionářů McDonald's, které se uskuteční 22. května ve městě Oak Brook v Illinois.
Nejedná se o první protestní akci pracovníků ve fastfoodech. V loňském prosinci pochodovali lidé za vyšší platy ve stovce amerických měst. Ve Washingtonu D. C. pochod doprovázeli zpěvem parodie známého vánočního popěvku: „Jingle bells, jingle bells, jingle all the way, it's no fun, to survive, on low low low low pay.“ (Rolničky, rolničky, cinkají celou cestu. Není legrace přežívat za tak nízkou, nízkou, nízkou, nízkou mzdu.)
O problematiku výše mezd v USA se zajímá také americký prezident Barack Obama, který vyzval Kongres, aby zvýšil minimální mzdu z 7,25 dolarů za hodinu na 10,10 dolarů. Pro úplnost dodáváme, že se tak nestalo v souvislosti s touto stávkou.